Wraca idea Międzymorza. Warszawa nową stolicą Europy Środkowo-Wschodniej?
Kryzys związany z uchodźcami w Unii Europejskiej, rosnąca pozycja militarna Rosji i brak jednoznacznej polityki NATO nieuchornnie prowadzi do rozważenia idei Międzymorza. Taką radę dla Polski, znalazł ośrodek analityczny CIA Stratfor.
Idea Międzymorza została po raz pierwszy ukuta przez Józefa Piłsudskiego. Ze względu na ówczesną silną pozcję Rosji i Niemiec, marszałek zaproponował sojusz z najbliższymi sąsiadami i stworzenie swoistej unii. Pakt obronny oraz ekonomiczny miał obejmować Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Białoruś, Ukrainę, Czechosłowację, Węgry, Rumunię, Jugosławię oraz ewentualnie Finlandię.
Teraz idea ta wraca w obliczu kryzysu europejskiego i zagrożeń ze wschodniej strony. Jeszcze przed zgoda Polski na przyjęcie uchodźców, ośrodek CIA Stratfor przygotował dla nas krótką analizę. W artykule pt. „Washington Returns to a Cold War Strategy” („Waszyngton powraca do strategii z czasów Zimnej Wojny” – tłum. redakcja) można przeczytać:
„Ze względu na ponowne pojawienie się rosyjskiej siły, w najbliższym czasie nieunikniony będzie powrót do idei Międzymorza jako sojuszu, któremu wsparcie zapewnić będzie miała nie tyle Francja, jak w pierwotnej koncepcji, lecz Stany Zjednoczone. Sojusz ten powinien skoncentrować się na Rosji. Oświadczenia gen. Hodges’a o rozlokowaniu części sił amerykańskiej armii w krajach bałtyckich w zasadzie stanowi mały początek Międzymorza. Obszar, w którym rozlokowane będą poszczególne jednostki, od państw bałtyckich, przez Polskę, a następnie Rumunię i Bułgarię, aż do Morza Czarnego, jest jasnym sygnałem dla Rosji, że to, co dzieje się na Ukrainie powoduje zacieśnienie współpracy i scementowanie sojuszu Międzymorza”
Oczywiście w świetle obecnych wydarzeń strategię należałoby przemodelować i stworzyć jednolitą politykę z Węgrami, Czechami, Słowacją, Rumunią, Bułgarią, Litwą oraz ew. Ukrainą przy wsparciu Stanów Zjednoczonych. Taki model przewidują zresztą specjaliści.
Czy Warszawa w świetle niedawnych wydarzeń stanie się stolicą nowoczesnej Europy Środkowo-Wschodniej? To możliwe, ale by do tego doszło potrzebne jest zaangażowanie wszystkich państw.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.