Alert RCB: Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr nadciągają nad Polskę!

Mieszkańcy części województw dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego, przygotujcie się na trudne chwile! Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) ostrzega przed nadchodzącymi gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, które mogą uderzyć w Waszych regionach już dziś i tej nocy (01/02.04).

Fot. Pixabay

Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez RCB na X (dawnym Twitterze), w wymienionych obszarach kraju spodziewane są intensywne burze z gradem oraz silny wiatr. „Uwaga! Dziś i w nocy (01/02.04) możliwe gwałtowne burze z gradem i silny wiatr. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” – czytamy w treści alertu.

Co to oznacza dla mieszkańców? Przede wszystkim konieczność zachowania szczególnej ostrożności i podjęcia działań mających na celu zabezpieczenie mienia przed ewentualnymi uszkodzeniami. Eksperci RCB radzą, aby schować lub przytwierdzić wszystkie luźne przedmioty znajdujące się na zewnątrz domów i w ogrodach. Parasole, meble ogrodowe, doniczki – to wszystko może stać się niebezpiecznym pociskiem porwanym przez silny wiatr.

Podczas samej burzy najlepiej unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli jednak nie mamy wyboru i musimy wyjść z domu, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Nie chowajmy się pod drzewami, słupami czy na otwartych przestrzeniach. Szukajmy schronienia w budynkach lub samochodach.

Warto też na bieżąco śledzić komunikaty pogodowe i ostrzeżenia wydawane przez lokalne służby meteorologiczne oraz RCB. Sytuacja może być dynamiczna, a informacje o ewentualnych zmianach w prognozach będą na pewno aktualizowane.

Pamiętajmy, że gwałtowne burze z gradem i silny wiatr to nie przelewki. Takie zjawiska pogodowe mogą prowadzić do licznych zagrożeń – od uszkodzeń budynków, przez przerwy w dostawie prądu, aż po utrudnienia w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej. Uważajmy też na powalane drzewa i zerwane linie energetyczne.

Mieszkańcy Dolnego Śląska, Lubelszczyzny i Wielkopolski – czeka Was prawdopodobnie trudna noc. Ale jeśli zachowacie czujność, odpowiednio się przygotujecie i będziecie stosować się do zaleceń służb, na pewno uda się Wam przetrwać te niesprzyjające warunki pogodowe. Trzymamy kciuki i liczymy na to, że burze i wichury nie wyrządzą zbyt wielu szkód w Waszych regionach. A jeśli sytuacja będzie się dynamicznie zmieniać, damy Wam znać. Bądźcie czujni i dbajcie o siebie nawzajem!

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]