Apel do Rafała Trzaskowskiego: Ratujmy Karuzelę- zabytkowy klub na osiedlu “Przyjaźń” !

Osiedle „Przyjaźń”, zbudowane w 1952 roku jako baza dla budowniczych PKiN, później legendarne miasteczko studenckie, przez lata było przykładem dobrze zaprojektowanego osiedla społecznego, w którym kwitło życie kulturalne i relacje sąsiedzkie. Ich centrum stanowił Klub Studencki Karuzela, który jest jednym z najwyższych budynków drewnianych na Mazowszu, wpisanym w całości do Gminnej Ewidencji Zabytków.

fot. Kinga Porucznik

Niegdyś był to centralny ośrodek kulturalny stolicy. Przeplatały się tu referaty i dyskusje, wieczorki taneczne i występy estradowe w soboty i niedziele. Tu rodziły się pierwsze miłości i przyjaźnie, które trwają do dziś. Działał dyskusyjny klub filmowy prowadzony przez znanych krytyków, były zabawy, bale studenckie, występy artystów (Dymsza, Kobiela, Fogg, Koterbska, STS, Stare Dobre Małżeństwo, Fugazi). Uratowanie go przed degradacją powinno stanowić jeden z priorytetów Warszawy – miasta doświadczonego przez historię, gdzie każdy zabytek jest na wagę złota.

Jednak od kilkunastu lat wiele funkcji społecznych Osiedla zanika, życie kulturalne w Karuzeli zamiera; coraz bardziej odczuwalna jest degradacja fizycznej tkanki osiedla. Obecnie stan techniczny budynku, podobnie jak domów mieszkalnych na Osiedlu „Przyjaźń”, pogarsza się i mimo nacisku mieszkańców, organizacji społecznych, radnych miejskich oraz prób podejmowanych przez Dzielnicę, nie są podejmowane wystarczające kroki, które prowadziłyby do modernizacji Karuzeli i budynków Osiedla. 

Wręcz przeciwnie – aktualny dzierżawca osiedla, Akademia Pedagogiki Specjalnej, zdecydował o całkowitym zamknięciu Karuzeli! Władze APS motywują decyzję o zamknięciu Klubu złym stanem technicznym budynku oraz jego infrastruktury. Ich zdaniem budynek przestał być bezpiecznym miejscem dla użytkowników. APS twierdzi, że nie ma możliwości pozyskania środków na remont Karuzeli, którego właścicielem jest Skarb Państwa. Głównym jednak powodem zamknięcia klubu jest to, że przynosi on straty dzierżawcy i brakuje pomysłu na to, jak to miejsce miałoby działać. Ponadto, istotną przeszkodą w podejmowaniu wszelkich decyzji na Osiedlu Przyjaźń jest jego skomplikowana, “szkatułkowa” struktura zarządzania – choć obiekt należy do Skarbu Państwa, pozostaje w zarządzie miasta (Biuro Mienia Miasta i Skarbu Państwa), a do 2024 roku jego administratorem jest właśnie Akademia Pedagogiki Specjalnej. M.st. Warszawa de facto zarządzające mieniem, może jednak podjąć kroki, by doprowadzić do wydzielenia obiektu spod z dzierżawy APS i przekazania go Dzielnicy lub wskazanej jednostce miejskiej.

Przypomnijmy, że w 2015 r. i w 2020 r. składaliśmy projekty rewitalizacji Karuzeli do budżetu obywatelskiego, które zostały odrzucone z powodu struktury własności osiedla. Od tego czasu sytuacja stała się jeszcze trudniejsza – decydenci nie zadbali wystarczająco o osiedle i jego największy zabytek! Złożony w 2015 r. przez lokalną społeczność wniosek o konsultacje społeczne w spr. osiedla Przyjaźń został w 2016 r. odrzucony, po roku procedowania. Uwagi zgłoszone w 2015 r. do projektu miejscowego planu zagospodarowania zostały uwzględnione, ale od tego czasu nadal czekamy na ponowne wyłożenie planu, procedowanego od 2006 r.

Akademia Pedagogiki Specjalnej, podpisując umowę dzierżawy osiedla Przyjaźń, zobowiązała się do jego utrzymania w stanie niepogorszonym. Zamknięcie klubu Karuzela spowoduje dalszą i trwałą jego degradację, brak nadzoru nad stanem technicznym budynku oraz ryzyko włamań i podpaleń nieużytkowanego budynku. W związku z tym tego rodzaju działanie spowoduje złamanie zobowiązań wynikających z umowy oraz uszczuplenie mienia Skarbu Państwa. W tej sytuacji jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się wyłączenie budynku klubu Karuzela z umowy dzierżawy i objęcie go bezpośrednim nadzorem przez władze m. st. Warszawy.

Jako mieszkańcy i sympatycy osiedla Przyjaźń nie chcemy asystować powolnej śmierci Karuzeli i całego Osiedla – uważamy, że niezbędny jest generalny remont oraz uruchomienie na nowo działalności Klubu. APELUJEMY do Państwa jako decydentów, w których rękach leży los osiedla Przyjaźń – pilnie ratujcie to niezwykłe miejsce, od Klubu Karuzela poczynając! Nie ma już czasu, trzeba działać NATYCHMIAST.” – piszą społecznicy.

Zachęcamy do podpisywania petycji w tej sprawie: https://www.petycjeonline.com/ratujmy_karuzel_petycja_w_sprawie_powstrzymania_zamknicia_i_dalszej_degradacji_zabytkowego_klubu_karuzela_na_osiedlu_przyja

W niedzielę społecznicy organizują na osiedlu Przyjaźń Dzień drzewa, spacer startuje sprzed Karuzeli,  Link do wydarzenia: (2) Dzień Drzewa 2021 na Osiedlu Przyjaźń | Facebook


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c