Będzie projekt ustawy zakazującej palenia na balkonie

Warszawska Radna Koalicji Obywatelskiej Renata Niewitecka przeprowadziła sondaż nt. zakazu palenia na balkonie. Badani są w tej kwestii podzieleni. Niewiele ponad połowa nie chce zakazu. Radna postanawia jednak iść dalej i stworzyć ustawę.

Fot. Pexels

Sondaż pokazuje, że większość badanych (50,8 proc.) nie chce wprowadzenia zakazu. Za wprowadzeniem jest 49,2 proc. Głosy są podzielone, a różnica mieści się w granicach błędu statystycznego.

Z jednej strony mieszkańcy nie chcą wdychać dymu papierosowego w ciepłe dni, kiedy balkon musi być otwarty, z drugiej jednak obawiają się ingerencji państwa w swobody obywatelskie. Balkon, podobnie, jak mieszkanie jest czyjąś strefą własności.

Niezależnie od poglądów, radna postanawia iść dalej i mówi, że będzie opracowana ustawa zakazując palenia na balkonie.

„Projekt jest w początkowej fazie – rozmawiam obecnie z dwoma mecenasami, którzy będą pracować nad ustawą. Dopóki nie stworzymy zarysu nowego prawa, nie chcę rozmawiać o szczegółach. Tak wiele osób zwraca się do mnie z problemem biernego palenia, że musimy im ulżyć” – powiedziała warszawska Radna KO Renata Niewitecka w wypowiedzi dla dziennik.pl.

Jak dodała radna, projektu nie da się wprowadzić lokalnie i ustawa musi przejść przez Sejm. Polityk ma nadzieję na zmianę układu sił w parlamencie lub, że znaczna część polityków obozu rządzącego poprze ten projekt.

Projekt jest trudny do przeprowadzenia z kilku powodów. Po pierwsze policja, by wystawić mandat musiałaby „przyłapać” kogoś na gorącym uczynku. Trudno będzie bowiem udowodnić, że dym nie wydobywa się z mieszkania w którym się przed chwilą paliło przy otwartym balkonie.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c