Bezrobocie spada! GUS podaje najnowsze dane!

Stopa bezrobocia rejestrowanego w maju 2022 r. wyniosła 5,1 % i była niższa niż w kwietniu 2022 r. (5,2%)” – informuje Główny Urząd Statystyczny. W urzędach pracy zarejestrowanych było około 850 tysięcy osób. szukających zatrudnienia! To najlepsze dane od 2019 roku! 

W maju br. wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w skali roku był nieco mniejszy niż w kwietniu br. (jego tempo było zbliżone do notowanego w kolejnych miesiącach 1 kwartału br.). W urzędach pracy zarejestrowało się więcej niż rok wcześniej nowych bezrobotnych, większa była również liczba skreśleń z rejestrów. W końcu maja br. liczba zarejestrowanych bezrobotnych oraz stopa bezrobocia rejestrowanego kształtowały się na poziomie niższym niż przed miesiącem oraz przed rokiem. Według wyników badania popytu na pracę w 1 kwartale br. utworzono nieco mniej nowych miejsc pracy niż przed rokiem; jednocześnie wzrosła skala likwidacji miejsc pracy. Mniejszy niż rok wcześniej był odsetek stanowisk zlikwidowanych w związku z pandemią.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw1 w maju br. wyniosło 6491,6 tys. i było o 2,4% wyższe niż przed rokiem (wobec wzrostu o 2,8% w kwietniu br. oraz o 2,7% w maju ub. roku). Najbardziej, podobnie jak w poprzednich miesiącach br., wzrosło w skali roku zatrudnienie w informacji i komunikacji (o 11,6%) oraz zakwaterowaniu i gastronomii (o 9,3%). Wzrost zatrudnienia wyższy niż przeciętnie w sektorze obserwowano ponadto m.in. w transporcie i gospodarce magazynowej (3,5%), działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją (2,6%) oraz dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji (2,5%). Wśród analizowanych sekcji zatrudnienie wzrosło także w handlu; naprawie pojazdów samochodowych, administrowaniu i działalności wspierającej, przetwórstwie przemysłowym oraz budownictwie (w granicach 2,4%–0,5%). Nadal niższe niż przed rokiem było natomiast zatrudnienie m.in. w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 2,1%), górnictwie i wydobywaniu (o 2,0%) oraz obsłudze rynku nieruchomości (o 1,4%).

Spośród działów o największym udziale w zatrudnieniu w maju br. najbardziej wzrosło w skali roku zatrudnienie w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją wyrobów z metali (o 4,3%) oraz produkcją urządzeń elektrycznych (o 4,2%). Bardziej niż przeciętnie w sektorze zwiększyło się także zatrudnienie w produkcji maszyn i urządzeń, produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny, produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych oraz handlu detalicznym (w granicach 2,9%–2,8%). Znaczny spadek zatrudnienia, głębszy niż przed miesiącem, obserwowano w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (o 5,3%). Niższe niż przed rokiem było ponadto zatrudnienie w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 1,9%), budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 0,8%) oraz produkcji artykułów spożywczych (o 0,6%).

W okresie styczeń–maj br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6476,9 tys. i było o 2,4% wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku.
W końcu maja br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 850,2 tys. bezrobotnych, tj. mniej niż w kwietniu br. (o 27,7 tys., tj. o 3,2%) oraz niż w maju ub. roku (o 176,5 tys., tj. o 17,2%). Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1%, tj. obniżyła się zarówno w skali miesiąca (o 0,1 p.proc.), jak i roku (o 1,0 p.proc.). Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 2,8% w wielkopolskim do 7,9% w warmińsko-mazurskim. We wszystkich województwach natężenie bezrobocia było mniejsze niż w poprzednim miesiącu oraz niż przed rokiem (w tym najbardziej obniżyła się stopa bezrobocia w województwie warmińsko-mazurskim – odpowiednio o 0,4 p.proc. i o 1,9 p.proc.).

Wśród bezrobotnych zarejestrowanych w końcu maja br. kobiety stanowiły 54,6%, tj. o 1,0 p.proc. więcej niż przed rokiem. Nadal większość bezrobotnych nie miała prawa do zasiłku (86,5%); znaczną (i większą niż rok wcześniej) część bezrobotnych stanowiły osoby nieposiadające kwalifikacji zawodowych (32,8%) oraz dotychczas niepracujące (13,4%). Wśród mniej licznych kategorii zbliżony do notowanego przed rokiem był odsetek bezrobotnych absolwentów, natomiast mniejszy – odsetek bezrobotnych zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

W końcu maja br. spośród poszczególnych kategorii osób bezrobotnych znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy najwięcej było osób długotrwale bezrobotnych2, które stanowiły 55,1% ogółu zarejestrowanych bezrobotnych (wobec 52,6% rok wcześniej). Znaczną (i większą niż przed rokiem) grupę bezrobotnych stanowiły osoby powyżej 50. roku życia (26,8%) oraz osoby posiadające dziecko w wieku do 6. roku życia (18,1%). W porównaniu z sytuacją sprzed roku odnotowano wzrost odsetka osób niepełnosprawnych (o 1,9 p.proc. do 7,0%). Podobne jak rok wcześniej były odsetki osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej (1,2%) oraz osób posiadających dziecko niepełnosprawne w wieku do 18. roku życia (0,2%). Zmniejszył się natomiast odsetek osób w wieku do 30. roku życia, które stanowiły 22,7% ogółu bezrobotnych (wobec 24,9% rok wcześniej).

W urzędach pracy w maju br. zarejestrowano 99,2 tys. nowych bezrobotnych, tj. nieco mniej niż przed miesiącem (o 1,6%), ale więcej niż przed rokiem (o 16,3%). Wśród ogółu nowo zarejestrowanych nadal przeważały osoby rejestrujące się po raz kolejny (71,4% tej populacji), choć ich odsetek był mniejszy niż w maju ub. roku (o 4,4 p.proc.). Znaczna część rejestrujących się jako bezrobotni to osoby zamieszkałe na wsi, których odsetek był niższy niż rok wcześniej (spadek o 2,3 p.proc. do 40,6%). Spośród najbardziej licznych kategorii nieco większy niż przed rokiem był odsetek nowo rejestrujących się osób nieposiadających kwalifikacji zawodowych (o 0,6 p.proc. do 33,0%), natomiast znacznie zmniejszył się odsetek długotrwale bezrobotnych (o 11,9 p.proc. do 26,0%). W strukturze nowo zarejestrowanych bezrobotnych wzrósł odsetek osób dotychczas niepracujących (o 4,9 p.proc. do 20,4%), a ich liczba była o ponad połowę wyższa niż przed rokiem. W związku z trwającą wojną w Ukrainie od marca br. obserwowany jest znaczny napływ nowo zarejestrowanych cudzoziemców, w maju br. był on jednak mniejszy niż w dwóch poprzednich miesiącach. Wśród ogółu nowo zarejestrowanych bezrobotnych w maju br. cudzoziemcy stanowili 9,6% (wobec 0,5% rok wcześniej).

W maju br. z ewidencji skreślono 126,9 tys. osób, tj. nieco więcej niż w kwietniu br. (o 1,6%) oraz więcej niż w maju ub. roku (o 13,0%). Najczęstszą przyczynę wyrejestrowania nadal stanowiło podjęcie pracy, choć z tego powodu z rejestru wykreślono mniej osób niż przed rokiem (spadek o 10,7% do 61,4 tys. osób). Obniżyła się w skali roku liczba osób podejmujących pracę niesubsydiowaną (o 14,8% do 47,3 tys.), natomiast wzrosła tych, podejmujących pracę subsydiowaną (o 6,7% do 14,1 tys.). Udział osób podejmujących pracę w ogóle wyrejestrowanych bezrobotnych wyniósł 48,3% (wobec 61,2% w maju ub. roku). Odnotowano ponad dwukrotny wzrost liczby osób skreślonych z rejestru w wyniku niepotwierdzenia gotowości do podjęcia pracy (ich udział wśród ogółu wyrejestrowanych osób zwiększył się z 9,0% do 17,9%). Istotnie wzrosła również liczba skreśleń z powodu dobrowolnej rezygnacji ze statusu bezrobotnego oraz rozpoczęcia szkolenia lub stażu, a udział obu tych kategorii wśród ogółu wykreślonych z ewidencji bezrobotnych był wyższy niż rok wcześniej.

Kwota wypłat z tytułu zasiłków dla bezrobotnych (bez składki na ubezpieczenie społeczne) w maju br. wyniosła 126,5 mln zł i była o 5,0% niższa niż przed miesiącem oraz o 20,2% niższa niż przed rokiem. W okresie styczeń–maj br. bezrobotnym wypłacono 660,0 mln zł, tj. o 23,1% mniej niż w analogicznym okresie ub. roku.

Do urzędów pracy w maju br. zgłoszono 106,2 tys. ofert zatrudnienia4, tj. więcej niż przed miesiącem(o 5,7%), ale mniej niż przed rokiem (o 7,5%). W skali roku zmniejszyła się liczba ofert z sektora prywatnego (o 8,7%), natomiast wzrosła – z sektora publicznego (o 4,3%). Oferty z sektora publicznego stanowiły 10,7% ogółu zgłoszonych ofert (wobec 9,5% rok wcześniej). W końcu maja br. oferty zatrudnienia niewykorzystane dłużej niż jeden miesiąc stanowiły 30,9% (wobec 23,8% przed rokiem). Spośród wszystkich ofert pozostających do dyspozycji w końcu maja br. 6,1% dotyczyło stażu, 4,1% adresowanych było do osób niepełnosprawnych, a 0,1% – do absolwentów.

W końcu maja br. zadeklarowano większą niż przed miesiącem, ale mniejszą niż przed rokiem liczbę zwolnień grupowych – 183 pracodawców zadeklarowało zwolnienie 19,2 tys. pracowników, w tym 4,2 tys. osób z sektora publicznego.

Według wyników badania popytu na pracę w końcu 1 kwartału br. liczba wolnych miejsc pracy wyniosła 158,7 tys. i była o 15,5% wyższa niż przed kwartałem oraz o 44,0% wyższa niż przed rokiem (kiedy wzrost w ujęciu rocznym także wyniósł 44,0%). Wolnymi miejscami pracy dysponowało więcej podmiotów niż w poprzednim kwartale oraz niż rok wcześniej – 44,3 tys., tj. 6,7% jednostek ogółem (wobec 5,8% w końcu 4 kwartału ub. roku oraz 5,5% w końcu 1 kwartału ub. roku). We wszystkich kategoriach wielkości podmiotów wolnych miejsc pracy było więcej niż przed rokiem: w jednostkach o liczbie pracujących do 9 osób – o 46,6%, 10–49 osób – o 33,8% oraz 50 osób i więcej – o 46,3%. W strukturze wolnych miejsc pracy według sekcji w porównaniu z końcem 1 kwartału ub. roku wzrósł m.in. udział miejsc w administrowaniu i działalności wspierającej (o 3,8 p.proc. do 7,7%), handlu; naprawie pojazdów samochodowych (o 2,2 p.proc. do 14,2%) oraz zakwaterowaniu i gastronomii (o 1,6 p.proc. do 3,9%). Obniżył się natomiast udział miejsc m.in. w przetwórstwie przemysłowym (o 3,4 p.proc. do 19,4%), budownictwie (o 3,1 p.proc. do 11,8%) oraz opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (o 2,1 p.proc. do 4,8%).

W strukturze wolnych miejsc pracy według zawodów w porównaniu z sytuacją sprzed roku zwiększył się udział miejsc pracy przeznaczonych dla pracowników usług i sprzedawców (o 4,3 p.proc.
do 11,5%), pracowników wykonujących prace proste (o 1,8 p.proc. do 8,3%) oraz pracowników biurowych (o 0,9 p.proc. do 9,6%). Zbliżony do obserwowanego rok wcześniej był udział wolnych miejsc pracy przeznaczonych dla specjalistów (24,8%). Zmniejszył się natomiast udział wolnych miejsc pracy dla robotników przemysłowych i rzemieślników (o 3,3 p.proc. do 20,1%), techników i innego średniego personelu (o 1,8 p.proc. do 7,6%), operatorów i monterów maszyn i urządzeń (o 1,3 p.proc. do 15,0%) oraz przedstawicieli władz publicznych, wyższych urzędników i kierowników (o 0,2 p.proc. do 3,0%).

W 1 kwartale br. utworzono 189,7 tys. nowych miejsc pracy, tj. o 68,6% więcej niż w poprzednim kwartale, ale o 1,0% mniej niż przed rokiem. Mniejsza niż w 1 kwartale ub. roku była liczba nowo utworzonych stanowisk w jednostkach o liczbie pracujących do 9 osób – o 11,1% oraz 10–49 osób – o 1,6%. Wzrosła natomiast liczba nowo utworzonych stanowisk w największych podmiotach (o liczbie pracujących 50 osób i więcej) – o 17,4%. W strukturze nowo utworzonych miejsc pracy według sekcji w porównaniu z sytuacją sprzed roku zmniejszył się m.in. udział miejsc w przetwórstwie przemysłowym (o 4,3 p.proc. do 16,0%), budownictwie (o 4,3 p.proc. do 11,3%) oraz handlu; naprawie pojazdów samochodowych (o 1,0 p.proc. do 17,6%). Wzrósł natomiast m.in. udział nowo utworzonych stanowisk w administrowaniu i działalności wspierającej (o 3,2 p.proc. do 8,9%), działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (o 1,9 p.proc. do 8,7%), informacji i komunikacji (o 1,9 p.proc. do 7,1%) oraz edukacji (o 1,7 p.proc. do 5,4%). Spośród nowo utworzonych miejsc pracy w końcu 1 kwartału br. wolnych było jeszcze 30,9 tys. stanowisk – najwięcej w przetwórstwie przemysłowym (18,0%), informacji i komunikacji (16,0%) oraz budownictwie (14,3%).

W 1 kwartale br. zlikwidowano 81,9 tys. miejsc pracy, tj. o 26,2% więcej niż przed kwartałem oraz o 16,6% więcej niż rok wcześniej. W porównaniu z 1 kwartałem ub. roku znacznie wzrosła skala likwidacji miejsc pracy w najmniejszych jednostkach (o liczbie pracujących do 9 osób) – o 47,3%. Mniej stanowisk niż przed rokiem zlikwidowano natomiast w podmiotach o liczbie pracujących 10–49 osób – o 7,6% oraz 50 osób i więcej – o 7,1%. Stanowiska zlikwidowane w związku z pandemią COVID-19 w 1 kwartale br. stanowiły 7,5% ogółu zlikwidowanych miejsc pracy (wobec 6,8% w 4 kwartale ub. roku oraz 23,8% w 1 kwartale ub. roku). W porównaniu z sytuacją sprzed roku liczba zlikwidowanych stanowisk wzrosła w większości sekcji, w tym najbardziej w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie (o 86,7%), budownictwie (o 66,7%) oraz dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji (o 55,7%). Mniejsza niż przed rokiem była natomiast skala likwidacji miejsc pracy m.in. w administracji publicznej i obronie narodowej; obowiązkowych zabezpieczeniach społecznych (o 36,3%), działalności związanej z kulturą, rozrywką
i rekreacją (o 21,5%) oraz edukacji (o 20,3%). W strukturze zlikwidowanych miejsc pracy według sekcji w porównaniu z 1 kwartałem ub. roku najbardziej wzrósł udział stanowisk zlikwidowanych w budownictwie (o 6,5 p.proc. do 21,5%) oraz w handlu; naprawie pojazdów samochodowych (o 2,0 p.proc. do 21,1%). Obniżył się natomiast m.in. udział miejsc zlikwidowanych w przetwórstwie przemysłowym (o 4,1 p.proc. do 15,9%), administrowaniu i działalności wspierającej (o 1,3 p.proc. do 6,6%), edukacji (o 1,1 p.proc. do 2,3%) oraz transporcie i gospodarce magazynowej (o 1,0 p.proc. do 7,0%). W związku z sytuacją epidemiczną w końcu marca br. pracą zdalną objętych było 5,0% pracujących (wobec 6,9% w końcu grudnia oraz 14,2% w końcu marca ub. roku). W tej formie najczęściej pracę świadczyły osoby pracujące w informacji i komunikacji (46,7% pracujących w tej sekcji), działalności finansowej i ubezpieczeniowej (23,5%) oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (22,6%). Ponadto w końcu marca br. 2,1% pracowników było nieobecnych z powodu kwarantanny lub izolacji (tj. podobnie jak w końcu grudnia ub. roku, ale mniej niż rok wcześniej, gdy odsetek takich osób kształtował się na poziomie 3,7%). W 1 kwartale br. 0,4% pracujących pobierało dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem z powodu zamknięcia placówki opiekuńczo-wychowawczej (wobec 0,6% w poprzednim kwartale oraz 1,8% rok wcześniej).

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]