"Big Brother" w warszawskich lasach

Lasy Miejskie-Warszawa za pośrednictwem fotopułapek mają możliwość podglądania zdarzeń na terenie warszawskich kompleksów leśnych. Teraz dzielą się swoimi obserwacjami i filmami z internautami. Warszawscy leśnicy uruchomili swój kanał na portalu YouTube.

Fot. Lasy Państwowe / YouTube

Fot. Lasy Państwowe / YouTube

„Niespełna pół roku temu zaczęliśmy za pośrednictwem fotopułapek nagrywać filmiki, które obrazują życie mieszkańców stołecznych lasów. Jest to niezwykła okazja do podglądania ich zachowań i rytuałów. Pamiętać należy, że zwierzęta mieszkające w mieście zachowują się inaczej niż te żyjące w dużych kompleksach leśnych” – mówi Andżelika Gackowska, kierownik Działu Gospodarki Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa.

Obecnie na kanale Lasy Miejskie Warszawa dostępnych jest ponad trzydzieści filmów. Pokazują one zachowania warszawskich dzików, lisów, saren i… borsuków.

„To właśnie dzięki fotopułapkom udało nam się wytropić dwa siedliska borsuków w jednym ze stołecznych lasów. Zwierzęta te są niezwykle płochliwe i nieufne, dlatego też nasze podejrzenia o ich bytowaniu w warszawskim lesie mogły zostać potwierdzone dopiero przez nagranie z >>ukrytej kamery<<„ – dodaje Andżelika Gackowska.

Fotokomórki w stołecznych lasach działają od blisko dwóch lat. Dotychczas zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem wykorzystywane były do walki z wandalami czy śmieciarzami. Dzięki wzbudzaniu za pomocą ruchu rejestrują one jednak znacznie więcej, także zachowania warszawskich zwierząt leśnych. Na jednym z filmików zobaczyć można np. jak fotopułapka jest uaktywniana przez… szczura.

Wszystkie filmy z fotopułapek dostępne są pod adresem: https://www.youtube.com/channel/UCE4IYIZKheU9OhNeWGR2CGw/videos

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.