Butelki, puszki i psie kupy. ZOM bierze sie za sprzątanie po… odwilży

„Wykorzystując odwilż i sprzyjającą pogodę zlecamy prace porządkowe. Z chodników i parkowych alejek usuwany jest piasek, który w poprzednich miesiącach używany był likwidacji śliskości” – informuje ZOM i pokazuje tytaniczną pracę, jaką muszą wykonać służby miejskie.

Oczyszczanie chodników przy ul. Sobieskiego. Fot. ZOM

Oczyszczanie chodników przy ul. Sobieskiego. Fot. ZOM

Zbierane są również zanieczyszczenia z trawników, gdzie po zimie zalegają niedopałki, butelki, puszki, plastikowe opakowania, a także psie odchody. Właścicielom czworonogów przypominamy, że na terenach pod opieką ZOM ustawionych jest 261 Psich Stacji, czyli dystrybutorów z bezpłatnymi torebkami do sprzątania po psach. Zapełniony worek można wyrzucać do każdego kosza na śmieci.

O porządek w mieście codziennie dba kilkaset osób. Za czystość chodników i pasów zieleni odpowiadają pracownicy firm wyłonionych w przetargach, ponad 120-osobowa grupa szybkiego reagowania ZOM oraz nieodpłatnie osadzeni z Zakładu Karnego Warszawa-Białołęka. Dla uzyskania jak najlepszego efektu do pracy na niektórych chodnikach wykorzystywane są również lekkie maszyny przeznaczone do zamiatania ciągów pieszych. Szczotki obrotowe umieszczają zanieczyszczenia w pojemniku z przodu pojazdu. Sprzątanie idzie dużo szybciej, a ekipie z miotłami jest łatwiej, bo zostaje im już tylko wymieść piasek przy krawężniku.

Fot. ZOM

Czyszczone są także jezdnie. Dodatnia temperatura w ciągu dnia, a także w nocy, pozwala na prowadzenie zamiatania ulic. Podczas pracy szczotki zraszane są wodą, co minimalizuje unoszenie się kurzu, dlatego tak ważne są w tym przypadku odpowiednie warunki pogodowe.

Na zlecenie Zarządu Oczyszczania Miasta sprzątaniem objętych jest 6 parków (Praski, Skaryszewski, Ujazdowski, Ogród Saski, Pole Mokotowskie, Fosa i Stoki Cytadeli), ok. 1,3 tys. ha trawników i skwerów, 1,7 mln m² chodników oraz 1/3 warszawskich jezdni. Za utrzymanie w czystości terenów dla pieszych odpowiadają również Urzędy Dzielnic, spółdzielnie mieszkaniowe i administracje osiedli, właściciele lub zarządcy nieruchomości w przypadku chodników przylegających. O otoczenie przystanków komunikacji miejskiej dba Zarząd Transportu Miejskiego, a wybrane ścieżki rowerowe oczyszczane są na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich.

Chociaż aura nastraja wiosennie, to sezon zimowy w Zarządzie Oczyszczania Miasta obowiązuje do połowy kwietnia. Oznacza to, że przez cały ten czas służby porządkowe są w gotowości do podjęcia działań mających na celu zabezpieczenie jezdni i chodników przed śliskością zimową. Prace zlecane są w zależności od występujących warunków atmosferycznych.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.