Czarna procesja nauki wyruszy jutro na Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Utrudnienia w ruchu

Jutro o godz. 12:00 spod bram Uniwersytetu Warszawskiego wyruszy „czarna procesja” która uda się pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Celem manifestacji jest zaprotestowanie przeciwko prowadzonej w ostatnich latach polityce Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W pochodzie wezmą udział ramię w ramię studenci, doktoranci i pracownicy naukowi z niemal wszystkich polskich ośrodków uniwersyteckich.

Trasa Czarnej Procesji Nauki. Fot. Google Maps

Trasa Czarnej Procesji Nauki. Fot. Google Maps

Pochód na zająć około godziny, możliwe są w tym czasie utrudnienia w ruchu. Pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, manifestanci będą się domagań m.in.:

  1. Uniezależnienie finansowania uniwersytetów od liczby studentów.Dzięki temu niż demograficzny może być szansą na poprawę jakości kształcenia. Studenci będą mogli pracować w mniejszych grupach. Wykładowcy będą mieli więcej czasu na przygotowanie się do zajęć. Ograniczenie pensum da możliwość kadrze naukowej na poświęcanie więcej czasu na badania i swój rozwój.
  1. Wiedza to nie towar.Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej postuluje zmianę sposobu oceniania badań. Wprowadzenie innych mierników oceny projektów badawczych dla nauk ścisłych i humanistycznych. Należy odbiurokratyzować uniwersytet i zmniejszyć ilość pracy administracyjnej narzuconej na kadrę akademicką.
  1. Nie tylko granty.Obecnie granty są najważniejszym źródłem finansowania badań naukowych. 10 proc. naukowców zgarnia 90 proc. puli grantowej. KKHP postuluje zmniejszenie udziału grantów na rzecz stabilnego finansowania wydziałów uniwersyteckich.
  1. Samorządy i organizacje pozarządowe partnerem uniwersytetów.Obecnie ustawowo jedynym partnerem programowym uniwersytetów są firmy. KKHP postuluje współpracę uniwersytetów z samorządami, ngo’sami i związkami zawodowymi.
  1. Realny wzrost finansowania nauki.Obecnie poziom finansowania nauki kształtuje się na poziomie 0,43% PKB. Rząd obiecał wzrost finansowania do 2% PKB do końca dekady. KKHP proponuje urealnić ten postulat do 1,2% PKB. Z czego 800 milionów złotych jest potrzebnych już w roku 2016. Przekazywanie większej ilości środków na utrzymanie infrastruktury niż na jej budowę (fenomen pustych laboratoriów)
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]