Dokładnie 45 lat temu otwarto Dworzec Centralny! Tak wyglądała budowa [WIDEO]

Dokładnie 45 lat temu, 5 grudnia 1975 roku otwarto Dworzec Centralny. Dworzec w kształcie jaki znamy zaprojektowali Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak. Ale była to już siódma wersja. Pierwsze rysunki wykonali jeszcze w 1946 r., kiedy wygrali konkurs. Początkowo miał wyglądać całkowicie inaczej, w bardzo sowieckim stylu: rozłożysty z pustym placem w środku i wieżycami dookoła. Zaproponowali jednak awangardowy, nowoczesny dworzec z przeszkleniami doświetlającymi perony” – pisze SKM: Warszawska Szybka Kolej Miejska

Fot. Christoff / Wikipedia

Warszawa Centralna – stacja kolejowa w Warszawie obsługująca przewozy dalekobieżne. Znajduje się w Śródmieściu, przy Alejach Jerozolimskich, pomiędzy al. Jana Pawła II i ul. Emilii Plater, nad tunelem średnicowym łączącym stację ze stacjami Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia.

W roku 2018 stacja obsługiwała ok. 42 600 pasażerów na dobę, co dawało jej 5. miejsce w Polsce.

W 1967 roku dwa perony i drewniane pawilony kasowe tymczasowego przystanku Warszawa Śródmieście stały się przystankiem Warszawa Centralna.

W latach 1972–1976 wybudowano Dworzec Centralny.

Stacja posiada 4 perony wyspowe, wysokie, dwukrawędziowe o długości 400 m. Perony 1 i 2 obsługują ruch w kierunku wschodnim a perony 3 i 4 w kierunku zachodnim.

Kilometraż początku, osi i końca stacji.

W 2017 r. na stacji obsłużono ok. 15 mln podróżnych. Wymiana pasażerska przypadająca na jeden pociąg wynosiła ok. 130 podróżnych przy 326 zatrzymaniach na dobę.

Głównym przewoźnikiem na stacji jest PKP Intercity. Od 2015 r. część relacji dalekobieżnych obsługiwana jest przez pociągi ED250 „Pendolino”.

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c