Fontanny na Placu Europejskim gotowe. Robią wrażenie

Nowy miejski plac, powstający w sąsiedztwie Ronda Daszyńskiego, wygląda coraz atrakcyjniej. Wśród zieleni pojawiły się już fontanny, kaskadowy strumień i jeziorko – właśnie trwają testy wodnych instalacji. W planach jest jeszcze szereg różnorodnych elementów aranżacji. Już niebawem plac budowy najwyższego biurowca w Polsce zmieni się w prawdziwą, zieloną enklawę, tętniącą życiem także po godzinach pracy biur.

Ghelamco_plac Europejski (4)

Fot. Ghelamco

Plac Europejski to wyjątkowa przestrzeń publiczna zaprojektowana przez belgijskich architektów krajobrazu z pracowni Wirtz International Landscape Architects. Będzie to pierwszy w najnowszej historii Warszawy tak duży i spójnie zaprojektowany plac łączący funkcje publiczne i biznesowe, który dodatkowo przywróci mieszkańcom Warszawy niedostępny przez lata kwartał ulic.

Od kilku miesięcy trwają intensywne prace przy realizacji projektu. Właśnie ukończono budowę wodnych instalacji.

U zbiegu ulic Grzybowskiej i Wroniej powstało okrągłe jeziorko z fontannami i podświetleniami, które dodatkowo zdobią wysokie drzewa. Z jeziorka wypływa ponad 120-metrowej długości kaskadowy strumień o dnie wyłożonym kamieniami, który przecina plac – aż do stóp budynku wieżowego Warsaw Spire. Tam znajduje on swoje ujście przy nowoczesnej fontannie. Jetowe strumienie o różnej wielkości stworzą spektakl wodnych akrobacji. Dzięki podświetleniu przez wielobarwne reflektory staną się niesamowitym, wieczornym widowiskiem. Umiejscowienie fontanny na poziomie nawierzchni da możliwość ochłody w upalne letnie dni.

Fot. Ghelamco

Wokół wodnych instalacji jest już mnóstwo zieleni. Wśród 80 wysokich drzew ze specjalistycznej szkółki w niemieckim Bruns, znajdują się metasekwoje, cypryśniki błotne oraz glediczje. Kolejna akcja nasadzenia drzew rozpocznie się w październiku tego roku, a ostatnie sztuki posadzone zostaną tuż po zamknięciu prac budowlanych, wiosną 2016 roku. W sumie na placu Europejskim zielenić się będzie 140 drzew! Pomiędzy budynkami kompleksu Warsaw Spire znajdą się również m.in. żywopłoty z buku zwyczajnego. Planowana liczba wszystkich roślin na placu Europejskim to ponad 14 tysięcy. Dotychczas posadzono około 4 tysięcy sadzonek.

Prace wykończeniowe związane z nawierzchnią placu Europejskiego są już także bardzo zaawansowane – do ułożenia została ostatnia warstwa granitu. Łącznie znajdzie się tu łącznie 1 300 ton kamienia hiszpańskiego.

Fot. Ghelamco

Nowy miejski plac przyciągnie odwiedzających restauracjami, barami i kawiarniami. Dawny budynek magazynowy przy ul. Wroniej zajmie restauracja Stixx Bar&Grill. Pozostałe obiekty restauracyjne i kawiarnie znajdą na parterach budynków A i C Warsaw Spire, na całym czwartym piętrze w budynku wieżowym A oraz w wolnostojącym pawilonie restauracyjnym. Lokale na parterach będą dostępne  z poziomu placu – część z nich będzie miała otwierane, przeszklone elewacje.

Plac Europejski stanie się także areną dla wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Nie zabraknie tu również stacji rowerowej, mebli miejskich oraz letnich ogródków. Aranżacja placu uzupełni biznesowe oblicze Woli, oferując wszystko to, co potrzebne do spotkań biznesowych i relaksu po pracy.

Zakończenie wszystkich prac na placu Europejskim nastąpi w kwietniu przyszłego roku

Fot. Ghelamco

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.