Gwałtowne burze, trąby powietrzne i intensywne opady deszczu i gradu! [MAPA]

Już dziś przez Mazowsze mogą przejść bardzo gwałtowne burze, które będą ze sobą nieść intensywne opady deszczu i gradu. Niewykluczone, że powstaną trąby powietrzne. Intensywny deszcz doprowadzi do lokalnych podtopień.

Fot. Pixabay

Potężny kontrast termiczny spowodowany frontem atmosferycznym, do tego zatoka niżowa, znaczne uwodnienie troposfery i linia zbieżności wiatru – takich w skrócie warunków spodziewamy się w niedzielę w południowo-wschodniej, centralnej i częściowo wschodniej Polsce. Ich połączenie z dodatkiem umiarkowanej energii konwekcji i jedynie nieznacznie podwyższonymi czynnikami hamującymi spowoduje rozwój burz we wspomnianych regionach. Miejscami mogą być one dość silne, klasyfikujące się nawet jako burze gwałtowne. Z tego też powodu wydaliśmy po raz pierwszy w tym roku średni stopień zagrożenia burzowego dla południowego Mazowsza, Kielecczyzny i Małopolski. Poza lokalnie intensywnymi opadami deszczu, czy licznymi wyładowaniami, możliwe będą też opady gradu (miejscami sporego), oraz silne porywy wiatru. Nie można wykluczyć uformowania się jednego lub kilku niewielkich układów wielokomórkowych, być może także w formie liniowej, co oznaczałoby silny szkwał przed czołem burz.” – informuje Sieć Obserwatorów Burz

 

ZAPAMIĘTAJ!

Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!

Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Usuń lekkie przedmioty z ogródka i balkonu!

Nie parkuj samochodu pod drzewami!


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.