Ile można w tym roku zarobić w pracy sezonowej? Tam stawki są najwyższe

Sezon wakacyjny już wkrótce, co oznacza, że niektórzy z nas rozglądają się za pracą sezonową. Większość Polaków wybiera pracę za granicą, z uwagi na stawki oraz możliwość wyjechania do innego kraju na okres letni. Który kierunek warto obrać w tym roku?

Fot. Pixabay

Wśród wielu Polaków, zwłaszcza młodych, popularnością cieszą się sezonowe prace wakacyjne. Często wybieramy prace za granicą, a jak wynika z najnowszego raportu Personnel Service, do pracy sezonowej wyjeżdżamy w okresie od marca do grudnia, najczęściej do Czech, Niemiec, Szwecji i Norwegii. Chętnie wybieramy również prace w Holandii, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Belgii lub Danii.

Ponadto według wyżej wspomnianego raportu wynika, że w niektórych krajach w pracy sezonowej można liczyć na zarobek do nawet 19 tysięcy złotych miesięcznie. W Czechach na stanowisku pracownika produkcji miesięczna pensja waha się od 1500 do 2000 euro brutto, a monter konstrukcji metalowych i mechanik może liczyć na miesięczne zarobki w wysokości około 2100 euro brutto, spawacze mogą zrobić nieco więcej, bo 2200 euro brutto, zaś osoby zainteresowane pracą w gastronomii mogą liczyć na wynagrodzenie miesięczne w wysokości około 2000 euro brutto.

Podobne zarobki są również w Niemczech, gdzie pracownik magazynu lub produkcji oraz osoba sprzątająca może liczyć na wynagrodzenie około 2200 euro brutto. Nieco więcej zarobi opiekun osoby starszej – około 2300 euro brutto. Na wyższą pensję mogą liczyć osoby pracujące w ogrodnictwie (2600 euro brutto), przy produkcji części metalowych (2700 euro brutto), malarze (od 2520 do 2800 euro brutto). Rekordową pensję otrzymują jednak  pracownicy drogowi, których miesięczne wynagrodzenie wynosi około 3100 euro brutto.

Wysokie wynagrodzenia oferowane są również przekładowo w Norwegii, gdzie przy pracy sezonowej na stanowisku stolarza-cieśli można zrobić od 3300 do 3800 euro netto. Natomiast mechanicy, spawacze i pracownicy ogólnobudowlani mogą liczyć na pensję w wysokości do 4000 euro. Hydraulicy z kolei mogę zarobić nawet 4500 ruto netto miesięcznie.

Takie profesje wymagają w większości przypadków jednak doświadczenia oraz odpowiednich umiejętności. Nie oznacza to jednak, że za granicą nie znajdziemy prac sezonowych dla osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Najczęściej w okresie wakacyjnym największe zapotrzebowanie jest w branży rolniczej (przy zbiorach owoców i warzyw), turystycznej oraz gastronomicznej (w restauracjach, hotelach czy barach).

Przykładowo we Francji bez doświadczenia przy zbiorze warzyw można zarobić 11,65 euro brutto za godzinę, a w Szwajcarii miesięczne wynagrodzenie przy zbiorach może sięgać nawet 15000 złotych. Przy zbiorach wiśni w Niemczech otrzymamy około 12,40 euro brutto za godzinę pracy, w Holandii przy zbiorach pracownicy zarabiają około 15,75 euro brutto za godzinę pracy. Wynika z tego, że wybierając taką pracę sezonową w tym kraju możemy liczyć na miesięczne wynagrodzenie w wysokości od 11 do 15 tysięcy złotych brutto.

Źródło: Interia

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]