IMGW ostrzega: Dziś w Polsce możliwa trąba powietrzna

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał komunikat dotyczący możliwości wystąpienia trąby powietrznej w Polsce. Nasz kraj dostaje się dziś pod wpływ rozległej zatoki niżowej znad Wysp Brytyjskich z układem frontów atmosferycznych. Napływa gorące i niestabilne powietrze zwrotnikowe, co stwarza idealne warunki do powstania gwałtownych zjawisk pogodowych.

Fot. DALL·E 3 / Warszawa w Pigułce

Warunki Meteorologiczne

W godzinach popołudniowych i wieczornych od zachodu przemieszczać się będzie front chłodny, poprzedzony wyraźną linią zbieżności. Wysokie temperatury, duża wilgotność (TPW do 40-50 mm) oraz bardzo wysokie wartości energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie (CAPE od 2000 do 3000 J/kg) stwarzają sprzyjające warunki do rozwoju gwałtownych burz.

Prognoza Burz

– **Obszar 1:** Burze spodziewane są późnym popołudniem oraz wieczorem. Mogą im towarzyszyć opady od 20 do 30 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h.

– **Obszar 2:** Burze przewidywane są po południu. Związane z nimi opady mogą sięgnąć do 55 mm, a porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie nawet do 100 km/h.

– **Obszar 3:** Najbardziej ekstremalne burze spodziewane są na pograniczu Polski i Niemiec, skąd wkroczą do zachodnich województw w groźnej formie. Burze mogą generować porywy wiatru dochodzące do 90 km/h, a lokalnie nawet przekraczać 110 km/h. Poza silnym wiatrem, zagrożeniem będą opady do 55-80 mm, grad o średnicy 4-6 cm oraz możliwość wystąpienia trąby powietrznej.

Możliwe Zagrożenia

Burze będą generować intensywne opady deszczu, które mogą prowadzić do powodzi błyskawicznych, zwłaszcza w większych miastach. Porywy wiatru mogą osiągać od 80 km/h do 100 km/h, a lokalnie nawet 120 km/h, co stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia. Dodatkowo, miejscami spodziewane są opady gradu o średnicy od 3 do 6 cm.

IMGW zaleca śledzenie aktualnych prognoz pogodowych i ostrzeżeń. W przypadku zbliżających się burz, należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni, zabezpieczyć luźne przedmioty na balkonach i tarasach oraz przygotować się na ewentualne przerwy w dostawie prądu. W miarę możliwości, powinniśmy również unikać podróży w regionach najbardziej narażonych na gwałtowne zjawiska pogodowe.

Dziś w Polsce możliwe są ekstremalne zjawiska pogodowe, w tym trąby powietrzne. IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami, intensywnymi opadami deszczu, silnymi porywami wiatru i dużym gradem. Najbardziej zagrożone są zachodnie regiony kraju, w szczególności Pomorze Zachodnie, Wielkopolska i Dolny Śląsk. Zachowajcie ostrożność i śledźcie najnowsze informacje meteorologiczne, aby zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]