Jak negocjować umowę z deweloperem?

Zakup mieszkania to poważna inwestycja, która niesie ze sobą równie poważne koszta. Każdy grosz jest na wagę złota, więc w rozmowach z deweloperem warto pokusić się o próbę obniżenia ceny nieruchomości. Uzyskanie korzystnego dla siebie upustu często okazuje się dużo łatwiejsze niż można by początkowo przypuszczać – wystarczy odpowiednio przygotować się do negocjacji.

Fot. perfectspace.pl

Fot. perfectspace.pl

Negocjowanie z deweloperami nie jest łatwe, co wcale nie oznacza, że jest niemożliwe. Warto samemu podjąć taką próbę, szczególnie w przypadku mieszkania finansowanego wieloletnim kredytem, gdyż w takim przypadku każda wynegocjowana złotówka oznacza mniejsze odsetki w przyszłości. Ile możemy zatem zaoszczędzić?

– Wszystko zależy od konkretnych okoliczności, ale marża dewelopera na rynku wynosi od 20% do 40%. To właśnie z tej marży będziemy próbowali zejść podczas naszych negocjacji. Obecnie na rynku pierwotnym najczęstszymi rabatami są upusty rzędu 5%, więc nasza pierwsza oferta może być o 10% niższa od ceny wywoławczej –zauważa Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. – Jeżeli początkowa cena mieszkania przy marży 20% wynosi ok. 330 tys. złotych, ale deweloper sprzeda je nam z 5% zniżką za ok. 313 tys. zł, to i tak zarobi blisko 50 tys. zł. A przecież możemy próbować wynegocjować dla siebie jeszcze większy rabat.

Przekuj wadę w zaletę

Inwestycje różnią się między sobą ze względu na lokalizację, sąsiedztwo, projekt oraz opinię o deweloperze realizującym budowę. Największą szansę na wynegocjowanie atrakcyjnego upustu cenowego mamy w przypadku inwestycji, które nie cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych lokatorów. Jeżeli dotychczasowa sprzedaż mieszkań idzie kiepsko, to deweloper chętniej spojrzy na możliwość obniżenia ceny wyjściowej, bo być może zbyt optymistycznie oszacował popyt rynkowy. Z tego powodu o zniżkę łatwiej na początku inwestycji, gdy deweloper nie jest w stanie jeszcze dokładnie oszacować dynamiki sprzedaży mieszkań.

Niższą cenę mieszkania łatwiej wynegocjować również w przypadku mieszkań, które są gorzej usytuowane w budynku – najmniejszą popularnością cieszą się lokale położone na parterze lub z oknami skierowanymi na północ (niewystarczające doświetlenie). Ich cena wyjściowa jest już z reguły obniżona, co nie wyklucza jednak możliwości uzyskania dodatkowego rabatu. Argumentem przemawiającym na naszą korzyść podczas negocjacji jest również uciążliwe sąsiedztwo, gdyż cmentarz, zakład przemysłowy lub ruchliwa droga nie muszą każdemu odpowiadać, a nawet jeśli nam nie przeszkadzają, to przecież zawsze możemy blefować.

Walcz o swoje

Cena to nie jedyne, co możemy poddać negocjacjom – na drodze porozumienia z deweloperem możliwe jest wydłużenie harmonogramu płatności za mieszkanie, wymiana miejsca postojowego na wygodniejsze, bezpłatne wprowadzenie pewnych przeróbek w lokalu lub nawet zwolnienie z konieczności opłacania czynszu przez pewien okres. Wszystko zależy od naszej fantazji oraz umiejętności negocjacyjnych.

Nie ważne, jak bardzo atrakcyjna wydaje się nam oferta, zawsze warto skonsultować ją z kimś postronnym, kto nie ma emocjonalnego stosunku do potencjalnego zakupu; taka osoba zapewni świeże spojrzenie i poratuje uczciwą opinią. Może nam też towarzyszyć podczas wizyt w lokalu, gdzie będzie pełnić rolę „głosu rozsądku” lub „złego policjanta” – w takim scenariuszu negocjacyjnym skupi się ona na wadach mieszkania, co pozwoli na późniejsze zbicie przez nas ceny.

Klucz do sukcesu

Nasza pozycja negocjacyjna zależy od wielu różnych okoliczności. O skuteczności prowadzonych przez nas negocjacji decyduje właściwe przygotowanie, skrupulatne przeanalizowanie rynku oraz merytoryczne wypunktowanie wszystkich wad mieszkania lub inwestycji. Warto zaznaczyć, że negocjacje bywają bardzo emocjonalne i wymagają pewnych umiejętności, więc istnieje ryzyko, że mogą pójść nie po naszej myśli. Jeżeli zatem nie czujemy się na siłach, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnej agencji architektonicznej, która przeprowadzi je za nas. Takie rozwiązanie ma istotną zaletę – tego typu firma posiada bogate doświadczenie w branży, więc deweloper zupełnie inaczej na nią spojrzy; ponadto agencja architektoniczna skontroluje sytuację formalno-prawną kupowanego mieszkania oraz przeanalizuje umowę. W takiej sytuacji pozostaje nam tylko zakup mieszkania na miarę możliwości, nie tylko finansowych.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]