Koło sejmu zamieszkają… pszczoły

Dziś na terenie Sejmu stanęło dziesięć uli. Pasieka ma zwrócić uwagę na problem wymierania pszczół i służyć promocji miejskiej hodowli tych pożytecznych owadów. Sejmowe ule zamieszkują pszczoły rasy kraińskiej, bardziej miodne i łagodniejsze od rodzimej rasy środkowoeuropejskiej.

Dekoracyjny ul w okolicach kaplicy w Janikowie. Fot. Adam Kliczek / Wikipedia

Ule znalazły się na terenie Sejmu dzięki współpracy z pracownikami Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Polski parlament – jako drugi po francuskim – będzie w ten sposób promował ochronę tego zagrożonego gatunku. W 2013 roku trzy ule w barwach flagi stanęły też na dachu paryskiej siedziby Zgromadzenia Narodowego.

Masowe wymieranie pszczół stanowi dziś problem ogólnoświatowy i dotyczy także Polski. Przyczyn tego zjawiska nie udało się jak dotąd precyzyjnie ustalić; W części badań wskazuje się na wpływ insektycydów stosowanych w ochronie roślin.

Problem wymierania pszczół dostrzegają instytucje unijne. W 2011 roku Parlament Europejski wezwał kraje członkowskie do zwiększenia nakładów na badania m. in. nad nowymi lekami. Komisja Europejska wprowadziła dwa lata później czasowy zakaz stosowania niektórych środków owadobójczych.

Ule w Sejmie przysłużą się promocji pszczelarstwa miejskiego, które od blisko roku jest legalne na terenie Warszawy. Według badań miód produkowany przez warszawskie pszczoły jest bardzo dobrej jakości. Nie ma w nim np. metali ciężkich. W mieście jest też mniej pestycydów niż na wsi.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]