Komunikat Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa! Luka bezpieczeństwa w narzędziu do obsługi poczty!

Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa wydał specjalny komunikat o luce bezpieczeństwa w popularnym narzędziu do obsługi poczty. Zadbaj o bezpieczeństwo w sieci.

Fot. Warszawa w Pigułce

Podatności czyli błędy i luki bezpieczeństwa zdarzają się także w powszechnie używanych produktach dużych dostawców. Microsoft opublikował informację o krytycznej (czyli łatwej do wykorzystania i o szerokich skutkach) podatności w aplikacji Outlook na systemie Windows. Może ona prowadzić do zdalnego przejęcia konta, bez udziału użytkownika.

Podatność była aktywnie używana w atakach przeprowadzanych przez jedną z grup powiązanych z rosyjskim rządem od kwietnia 2022 roku, w tym także w Polsce.
Zalecamy podjęcie natychmiastowych działań przez administratorów wszystkich organizacji, których użytkownicy korzystają z poczty poprzez klienta Microsoft Outlook.’

Jak to działa?
Podatność pozwala na przejęcie kontroli nad kontem użytkownika na dwa sposoby. Jedna metoda pozwala odzyskać hasło poprzez atak słownikowy, czyli taki, który wykorzystuje metodę prób i błędów w celu odkrycia danych logowania. Przeprowadzenie takiego ataku jest łatwiejsze, gdy mamy krótkie hasło – ilość kombinacji do sprawdzenia jest wtedy zwyczajnie mniejsza. Druga metoda pozwala na bezpośrednie użycie sesji użytkownika do zalogowania w innych usługach organizacji.

Do przeprowadzenia ataku wystarczy otrzymanie przez ofiarę odpowiedniej wiadomości e-mail. Nie jest wymagane żadne działanie użytkownika. Atak może zostać przeprowadzony zdalnie. Pozyskane hasło domenowe może być użyte do logowania do innych dostępnych publicznie usług firmowych. Jeśli nie jest wykorzystywane uwierzytelnianie dwuskładnikowe, może to doprowadzić do uzyskania przez atakującego dostępu do sieci firmowej.

Jak się bronić?
Podatne są wszystkie wersje Microsoft Outlook na platformę Windows. Nie są podatne wersje na platformy Android, iOS, czy macOS. Usługi chmurowe, takie jak Microsoft 365 również nie są podatne.

Pierwszym krokiem, który powinni podjąć administratorzy to aktualizacja aplikacji zgodnie z wytycznymi na dedykowanej stronie: https://msrc.microsoft.com/update-guide/vulnerability/CVE-2023-23397.

Rekomendujemy również zapoznanie się z rekomendacjami przygotowanymi przez zespół CERT Polska i dostępnych tutaj: Aktywnie wykorzystywana krytyczna podatność w Microsoft Outlook (CVE-2023-23397) | CERT Polska

Warto też przypomnieć, że stosowanie silnych haseł znacząco utrudni wykorzystanie podatności przez cyberprzestępców. O tym jak tworzyć takie hasła przeczytać można tutaj: Hasła | CERT Polska. Istotnym zaleceniem jest także stosowanie uwierzytelniania dwuskładnikowego, w szczególności do usług wystawionych do internetu.

Jak organizacje mogą sprawdzić swoje bezpieczeństwo?
Firma Microsoft udostępniła narzędzie, dzięki któremu organizacje mogą sprawdzić czy jej użytkownicy otrzymali wiadomości umożliwiające wykorzystanie podatności. Jest ono dostępne dla administratorów tutaj:

https://microsoft.github.io/CSS-Exchange/Security/CVE-2023-23397/.

W przypadku wykrycia prób wykorzystania podatności konieczne będzie rozpoczęcie procedury obsługi incydentu oraz skontaktowanie się z właściwym zespołem CSIRT.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]