Koronawirus a medycyna. Pierwszy na świecie test genetyczny powstaje w Polsce!

Pierwszy na świecie test, który bada podatność na zakażenie koronawirusem ma szansę ujrzeć światło dzienne już w nadchodzącym tygodniu. Prace nad wdrożeniem nowego testu prowadzone są przez Centrum Badań DNA w Poznaniu.

Fot. Shutterstock

Poznańscy specjaliści opracowują test, który będzie sprawdzał uwarunkowania genetyczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymamy możliwość zweryfikowania, w jakim zakresie jesteśmy narażeni na zachorowanie oraz jak może kształtować się przebieg choroby.

Jak podkreślił Jacek Wojciechowicz – prezes zarządu i szef działu Badań i Rozwoju Centrum Badań DNA w Poznaniu, nowo opracowany test umożliwi wykrycie większej podatności i cięższego przebiegu choroby oraz pozwoli określić, jacy pacjenci wymagają hospitalizacji ze względu na gorsze rokowania.

Dzięki autorskiej metodzie połączenia testu na obecność koronawirusa z tzw. typowaniem HLA (czyli układem zgodności tkankowej) możliwe jest sprawdzenie, kto w grupie społecznej jest narażony na cięższy przebieg choroby, a kto przejdzie chorobę łagodnie.

Ponadto, test będzie w stanie zweryfikować mutacje genetyczne. Pomysł nie jest nowy, bowiem pod tym kątem były prowadzone badania w Chinach i USA. Propozycja ekspertów z Poznania jest pewnego rodzaju hybrydą koncepcyjną.

Wykonanie testu jest bardzo proste i wymaga pobrania materiału biologicznego, a ściślej ujmując – wymazu z wewnętrznej części policzka. Wynik dostępny będzie po 48 godzinach od wykonania testu.

 

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c