Ma 3000 lat. Kolejny skarb archeologiczny znaleziony na Białołęce!
Na początku lipca pisaliśmy o zabytkowej tablicy znalezionej na Białołęce. Teraz wykopano dużo starszy skarb: to siekierka tulejowa z epoki brązu. Według archeologów ma około 3000 lat.
- Fot. UD Białołęka
- Fot. UD Białołęka
Na ziemiach polskich za początek epoki brązu przyjmuje się rok 2200 p.n.e. W tej epoce, następnej po epoce kamienia, zaczęto używać narzędzi z nowego surowca – brązu (stop miedzi z cyną). Wytwarzane przedmioty służyły do użytku domowego i jako waluta wymienna.
Pan Piotr, który znalazł siekierkę, zupełnie nie spodziewał się takiego odkrycia. Już wcześniej, dzięki wykrywaczowi metali, udawało mu się znaleźć drobne przedmioty m.in. monety z czasu zaboru rosyjskiego oraz łuski po pociskach. Jednak jak sam przyznał często znajdował też kapsle po butelkach. – Takie odkrycie zachęca do kolejnych – mówi znalazca. W przyszłym roku będę kontunuował poszukiwania, ale już na innym terenie – dopowiada Pan Piotr.
Dodajmy, że znalazca, dopełnił wszystkich kroków prawnych, aby legalnie prowadzić poszukiwania. Uzyskał zgodę właściciela terenu, nawiązał współpracę z muzeum, które przyjmie, zabezpieczy i opracuje odnalezione zabytki oraz otrzymał zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na poszukiwania.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.