Ma 3000 lat. Kolejny skarb archeologiczny znaleziony na Białołęce!

Na początku lipca pisaliśmy o zabytkowej tablicy znalezionej na Białołęce. Teraz wykopano dużo starszy skarb: to siekierka tulejowa z epoki brązu. Według archeologów ma około 3000 lat.

 Na początku września jeden z naszych mieszkańców dokonał ciekawego odkrycia archeologicznego. Podczas poszukiwań na łące niedaleko domu natrafił na przedmiot przypominający małą siekierkę. Po jego zbadaniu okazało się, że jest to siekierka tulejowa z epoki brązu, licząca sobie bagatela 3000 lat. Wkrótce, zgodnie z prawem, eksponat zostanie przekazany do Muzeum Regionalnego w Siedlcach, z którym wpółpracuje znalazca i które zgłosiło chęć posiadania go w swojej kolekcji.

Na ziemiach polskich za początek epoki brązu przyjmuje się rok 2200 p.n.e. W tej epoce, następnej po epoce kamienia, zaczęto używać narzędzi z nowego surowca – brązu (stop miedzi z cyną). Wytwarzane przedmioty służyły do użytku domowego i jako waluta wymienna.

Pan Piotr, który znalazł siekierkę, zupełnie nie spodziewał się takiego odkrycia. Już wcześniej, dzięki wykrywaczowi metali, udawało mu się znaleźć drobne przedmioty m.in. monety z czasu zaboru rosyjskiego oraz łuski po pociskach. Jednak jak sam przyznał często znajdował też kapsle po butelkach. – Takie odkrycie zachęca do kolejnych – mówi znalazca. W przyszłym roku będę kontunuował poszukiwania, ale już na innym terenie – dopowiada Pan Piotr.

Dodajmy, że znalazca, dopełnił wszystkich kroków prawnych, aby legalnie prowadzić poszukiwania. Uzyskał zgodę właściciela terenu, nawiązał współpracę z muzeum, które przyjmie, zabezpieczy i opracuje odnalezione zabytki oraz otrzymał zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na poszukiwania.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c