Mamy najwyższy budynek w UE! PKiN nie jest już najwyższy w stolicy

Szczyt wieżowca Varso Tower osiągnął w weekend rekordową wysokość 310 metrów przebijając tym samym Pałac Kultury i Nauki. Nowy wieżowiec jest najwyższym w Unii Europejskiej.

Fot. Warszawa w Pigułce

To dzięki masztowi wieżowiec stał się najwyższym w Europie. Sam maszt ma 80 metrów wysokości.

Varso – kompleks budynków biurowych budowany w warszawskiej dzielnicy Wola, na rogu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II.

Inwestycja jest realizowana na działce o powierzchni 1,72 ha zakupionej w 2011 od PKP przez dewelopera, słowacką firmę HB Reavis, za 171 mln zł. Planowany w tym miejscu wieżowiec znany był pod roboczą nazwą Chmielna Business Center. Nazwa Varso stanowi nawiązanie do łacińskiej nazwy Warszawy: Varsovia.

Projekt

Varso miał być piątym pod względem wysokości budynkiem w Europie i zarazem najwyższym na terytorium Unii Europejskiej, wyprzedzając (przed opuszczeniem UE przez Wielką Brytanię) wieżowiec The Shard w Londynie (309,6 m).

Początkowo plany zakładały możliwość realizacji 130-metrowego wieżowca, ale ostatecznie okazało się, że będzie mógł powstać większy obiekt. W skład Varso wejdą trzy budynki: 230-metrowa wieża główna (z ażurową iglicą 310-metrowa) oraz dwa wieżowce boczne o wysokości 90 i 81 m. Ich całkowita powierzchnia to ok. 140 tys. m², z czego 7 tys. m² ma stanowić powierzchnia handlowo-usługowa. Projekt architektoniczny kompleksu został przygotowany przez zespół Foster and Partners (wieża główna) oraz HRA Architekci (budynki boczne).

Na wysokości 230 metrów ma powstać ogólnodostępny odpłatnie taras z widokiem na panoramę Warszawy (ok. dwukrotnie wyżej niż taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki). Na 46 piętrze ma się znaleźć restauracja z panoramicznym widokiem na miasto. Wszystkie budynki będą ze sobą połączone na poziomie parterów, a cały kompleks będzie połączony z podziemną galerią dworca Warszawa Centralna. Pod obiektem znajdzie się czterokondygnacyjny parking dla ok. 1100 samochodów, 80 motocykli oraz 750 rowerów. Inwestycja zakłada również przebudowę zachodniego odcinka ulicy Chmielnej – powstanie jej nowa pierzeja o długości ponad 210 metrów. Ma zostać wyremontowana nawierzchnia oraz posadzone drzewa i krzewy.

Budowa

Generalnym wykonawcą zostało HB Reavis Construction – firma z Grupy HB Reavis. Decyzję o warunkach zabudowy inwestor uzyskał w grudniu 2016. W tym samym miesiącu ruszyły prace budowlane.

W październiku 2017 na terenie budowy wykopano 60-tonowy głaz narzutowy, który przyciągnął tutaj lodowiec prawdopodobnie 1,5 mln lat wcześniej. Znajdował się na głębokości około 10 metrów. Wyciągnięto go za pomocą specjalistycznego dźwigu, a następnie przewieziono na Pole Mokotowskie, gdzie stanął obok Biblioteki Narodowej. W przyszłości ma zostać wyeksponowany przed wejściem do wieżowca.

Docelową wysokość 310 metrów wieżowiec osiągnął 21 lutego 2021.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c