Miasto Jest Nasze: „Chcemy zakazu palenia węglem i drewnem w Warszawie”

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze wraz Fundacją ClientEarth Prawnicy dla Ziemi przygotowało projekt uchwały intencyjnej dla Rady m. st. Warszawy, która ma na celu wprowadzenie zakazu palenia węglem i drewnem w domowych instalacjach grzewczych w Warszawie od października 2023 r.

Fot. Pixabay.com

Roczne oceny jakości powietrza wykonywane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie wskazują, że jakość powietrza w Warszawie jest bardzo zła. Przekroczone są dopuszczalne poziomy stężeń pyłów PM10 i PM2,5, dwutlenku azotu oraz poziom docelowy benzo(a)pirenu.

– W 2019 r. liczba dni z przekroczeniami dopuszczalnych stężeń dobowych dla pyłu PM10 wyniosła w Warszawie 58 dni – to prawie tyle, ile trwają wakacje szkolne. – przypomina Iwona Bojadżijewa z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

– Rafał Trzaskowski rok temu ogłosił, że do uchwały antysmogowej zostanie dodany zapis odnośnie zakazu palenia węglem od października 2023 r. Chcemy, żeby Prezydent dotrzymał słowa. – mówi wiceprezeska Barbara Jędrzejczyk z MJN.

Zdecydowaliśmy się wyjść poza utarty szlak petycji online, których skuteczność zawodzi i wypróbować inne narzędzia do osiągnięcia celu, jakim jest poprawa jakości powietrza w Warszawie. Petycji w tej sprawie było już kilka – niestety Rada m. st. Warszawy i Prezydent pozostają bierni. Przewagą inicjatywy uchwałodawczej jest to, że to oficjalny wniosek, do którego musi się odnieść Rada Miasta w ściśle określonym terminie, nie może zostać wrzucony na dno urzędniczej szuflady – informuje MJN.

– Przypominamy, że konstytucyjnym obowiązkiem władz publicznych jest zwalczanie chorób epidemicznych i zapobieganie negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska (art. 68 ust. 4 Konstytucji) oraz ochrona środowiska (art. 74 ust. 2 Konstytucji). – podkreśla mec. Kamila Drzewicka z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

– Zima, która właśnie dobiega końca wyraźnie pokazała, że powietrze w Warszawie się nie poprawia. Wystarczyło kilka tygodni mrozu i stolica Polski znów trafiła do czołówki najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Dlatego wzywamy Radę Miasta do przyjęcia przygotowanej przez Miasto Jest Nasze oraz Fundację ClientEarth uchwały intencyjnej. – podsumowuje Jan Mencwel, prezes MJN.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c