Most Poniatowskiego, czyli Mikołajewski, Cesarza Mikołaja II, Trzeci Most
Most Poniatowskiego niejedno miał imię. Obecną nazwę nadano dopiero w 1917 roku. Dawniej nazywano go Mikołajewskim, Cesarza Mikołaja II i Trzecim Mostem. Budowę zakończono 6 stycznia 1914 roku. Już rok później konstrukcja została zniszczona przez wycofujące się wojska rosyjskie, a zastosowane tymczasowe rozwiązanie szybko zawiodło.
W 1926 roku udało się odbudować most i przywrócić go do jego pierwotnego stanu. Co ciekawe przed wojną bruk mostu był drewniany. Miało to swoje uzasadnienie. Do 1939 roku wciąż popularne były dorożki i jazda konna. Drewno pomagało zredukować hałas wywołany przez końskie kopyta.
Niestety radość z mostu nie trwała długo, bo w 1944 roku, podczas Powstania Warszawskiego, Niemcy wysadzili 3 górne filary w wyniku czego cztery przęsła zapadły się. Dwa lata później naprawiono wyrządzone szkody, jednocześnie usuwając część zdobień. Przedwojenną balustradę zastąpiono prostym, metalowym zabezpieczeniem. Nie odbudowano także kamiennych ław, które były nieodzowną częścią dawnej konstrukcji. Szczątki poprzednich do dziś leżą na dnie Wisły i przy niskim stanie wody, można je jeszcze zobaczyć. W latach 2004 – 2005 przeprowadzono remont kosmetyczny mostu. Wyremontowano wieżyczki oraz cztery pawilony wiaduktu. Nie wiadomo czy władze miasta mają zamiar doprowadzić most do dawnej świetności. Trzymamy jednak kciuki, aby tak się stało.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.