Nie żyje Danuta Rossman łączniczka Zośki z „Kamienie na Szaniec”

Danuta Rossman zmarła w wieku 96 lat w domu Zdanowicz. Jest ona Bohaterką Powstania Warszawskiego, gdzie była łączniczką Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka”, a także przyjaciółką Jana Bytnara i Alka Dawidowskiego z książki „Kamienie na Szaniec” Aleksandra Kamińskiego.

Od 1935 należała do harcerstwa. Przed wojną uczęszczała do Gimnazjum i Liceum Królowej Jadwigi w Warszawie.

Po wybuchu II wojny światowej zgłosiła się 7 września 1939 jako sanitariuszka do Obrony Warszawy (wybuch wojny zastał ją w okolicy Góry Kalwarii). W czasie okupacji niemieckiej naukę kontynuowała na tajnych kompletach uzyskując maturę.

Przyjaźniła się między innymi z Aleksandrem Dawidowskim i jego siostrą Marylą, Janem Bytnarem oraz Anną Zawadzką. Działała w organizacji konspiracyjnej „Wawer”, a następnie Szarych Szeregach. Była łączniczką Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka”. Po Akcji pod Arsenałem i zatrzymaniu w trakcie niej Huberta Lenka, następnego dnia zostali aresztowani przez gestapo ojciec i brat Danuty mimo iż ona sama nie brała udziału w akcji.

W czasie Powstania Warszawskiego była komendantką kobiet w ramach Batalionu „Iwo”.

Była żoną Jana Rossmana ps. „Kuna” – członka Głównej Kwatery Szarych Szeregów, jednego z komendantów Chorągwi Warszawskiej ZHP.

Była autorką wydanej pod nazwiskiem Danuta Zdanowicz-Rossman książki pt. Pamiętnik Niemcy, 1945 rok.

Za wybitne zasługi dla Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.