Niesamowita panorama Al. Jerozolimskich z 1904 roku

Jacek Dehnel to znany polski poeta, tłumacz, prozaik i malarz. Laureat wielu nagród i wyróznień. Ważne jest jednak to, że znalazł niezwykłe zdjęcia Warszawy z 1904 roku, które dzięki jego uprzejmości możemy dzisiaj publikować!

Fot. Jacek Dehnel

Fot. Jacek Dehnel

„Połączona z trzech zdjęć (i dotąd chyba nieznana/niepublikowana) panorama Alej Jerozolimskich w roku 1904, kiedy zaczynano budowę Mostu Poniatowskiego. W centrum, w głębi, budynek szpitala św. Łazarza, zburzony w czasie powstania warszawskiego (na miejscu dawnego parku Na Książęcem). Na lewo przy ulicy budynki Ogrodu Wahla (należącego do Warszawskiego Konsystorza Prawosławnego, a przez Wahla tylko dzierżawionego; był to w owej epoce jeden z warszawskich parków rozrywki, z kortami tenisowymi, ślizgawką, torem rowerowym i rozległym sadem). Z prawej ściany wysokich oficyn kamienicy Nowy Świat 12, a dalej tylne skrzydło kamienicy Jasińskiego (arch. Corazzi, w międzywojniu Min. Komunikacji), wieżyczka obserwacyjna III Oddziału Warszawskiej Straży Ogniowej (Nowy Świat 6), a tuż obok – przedwojenna, wysoka kopuła kościoła św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży. Widoczne nad oficynami dalsze – i wyższe – oficyny to zapewne ogromna kamienica Naimskiego przy tymże placu. Nie ustaliłem kamienicy, z której robiono zdjęcie (i do którego budynku należą gzymsy przy lewym skraju), ale to pewnie ktoś wykreśli” – pisze Jacek Dehnel, który znalazł to niezwykłe zdjęcie.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.