Nowy obowiązek coraz bliżej. Czas jest do 10 grudnia, potem będą problemy
Od 10 grudnia br. Polacy staną przed obowiązkiem stosowania systemu e-Doręczeń. Mimo wcześniejszych deklaracji, gotowość do wdrożenia tego systemu, do chwili obecnej zgłosiły tylko nieliczne instytucje i osoby. Nie wszyscy jednak muszą go wdrażać.
Nie wszyscy muszą system wdrażać. Myli się ten, kto uważa jednak, że dołączenie do systemu e-Doręczeń ogranicza się wyłącznie do instytucji publicznych. Obowiązek ten obejmuje również szerokie spektrum profesjonalistów, takich jak notariusze, radcy prawni czy doradcy podatkowi. Wszyscy oni muszą posiadać aktywną skrzynkę do e-Doręczeń, bo regularnie kontaktują się z podmiotami publicznymi.
Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński podkreśla konieczność szybkiego wdrożenia e-Doręczeń, zauważając, że dotychczas tylko niewielka część uprawnionych podmiotów przystąpiła do tego procesu.
Procedura wdrożenia obejmuje złożenie wniosku o adres do e-Doręczeń, który wymaga elektronicznego podpisu, aktywację skrzynki do e-Doręczeń dostępnej online, oraz korzystanie z systemu dostępnego na stronach mobywatel.gov.pl i edoreczenia.gov.pl. Droga do przystąpienia do systemu e-doręczeń, wygląda następująco:
- Złóż wniosek o adres do e-Doręczeń. Wniosek musi być podpisany elektronicznie – przy pomocy profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego. Po złożeniu wniosku, potwierdzenie zostanie wysłane na adres e-mail administratora podanego we wniosku.
- Aktywuj skrzynkę do e-Doręczeń. Jeśli chcesz korzystać ze skrzynki online, odwiedź stronę edoreczenia.gov.pl. Jeśli planujesz korzystać z EZD, również możesz to zrobić przez ww. stronę.
- Korzystaj z e-Doręczeń. Skrzynki do e-Doręczeń dostępne są na mobywatel.gov.pl (w zakładce „Twoje skrzynki”) oraz na edoreczenia.gov.pl.
Ministerstwo Cyfryzacji, w celu ułatwienia procesu wdrożenia, udostępnia środowisko testowe. Dzięki niemu urzędy mogą ocenić funkcjonalność skrzynki oraz jej integrację z istniejącymi systemami kancelaryjnymi. Co więcej, e-Doręczenia zostaną zintegrowane z ekosystemem e-usług dostępnym na mobywatel.gov.pl, co ma na celu ujednolicenie komunikacji z administracją publiczną.
Z początkiem grudnia rozpocznie się okres przejściowy, w którym równolegle będą funkcjonować system ePUAP i nowe e-Doręczenia. Ministerstwo przygotowało wyjaśnienia i prezentacje dotyczące nowych przepisów, aby ułatwić zrozumienie i adaptację do nowego systemu.
[AKTUALIZACJA] Przedsiębiorcy również będą musieli założyć skrzynkę do e-doreczen. Firmy, które zarejestrują działalność po 10 grudnia 2023 roku (KRS) oraz od 1 stycznia 2024 roku (CEIDG), będą zakładać skrzynki do e-Doręczeń przy okazji rejestracji firm. Firmy, które powstały przed tymi datami, muszą złożyć wniosek o założenie skrzynki do e-Doręczeń w określonym terminie: firmy z rejestru KRS do 10 marca 2024 roku, firmy z rejestru CEIDG – do 30 września 2026 roku.
Po 10 grudnia mogą być problemy z odbiorem korespondencji od urzędów publicznych. Należy pamiętać, że pomimo braku potwierdzenia odebrania, korespondencję wysłaną kilka razy uważa się za odebraną co może przysporzyć sporych problemów.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.