Ogromne, kolejne podwyżki za wywóz śmieci. Wiemy od kiedy

W życie weszła nowa „ustawa śmieciowa”. Zdaniem stołecznego ratusza wprowadza ona m.in konieczność kontroli odpadów przez firmy odbierające nieczystości oraz zakup nowych pojazdów. Wszystko to razem z rosnącymi cenami paliwa i wzrostem wynagrodzeń ma skutkować wzrostem kosztu wywozu śmieci. Jednak to nie koniec, bo szykują się kolejne podwyżki.

Fot. Pixabay

W 2020 r. Warszawa dołączy do pozostałych polskich miast oraz gmin i zmieni system opłat za zagospodarowanie odpadów komunalnych. Tylko w metropolii warszawskiej zrobiły to już wszystkie gminy (z wyjątkiem Karczewa), a niektóre szykują się już do kolejnych podwyżek.

Zgodnie z nowelizacją przepisów wprowadzamy obowiązek selektywnej zbiórki odpadów. Skutkiem niewypełniania tego obowiązku będzie konieczność zapłaty dwukrotności stawki podstawowej (dopuszczalna w ustawie maksymalna stawka to czterokrotność).

  • Dla zabudowy wielorodzinnej miasto wprowadzi opłaty wg powierzchni lokali mieszkalnych. Stawki miesięczne będą degresywne. W lokalach do 60m² – 1,20 zł za m². Za każdy metr powyżej 60m² do 120m² – 0,88 zł/m². Za każdy metr powyżej powierzchni zamieszkałej 120m² – 0,56 zł/m².
  • Nieruchomości jednorodzinne, mieszkaniowe – 94 zł za miesiąc.
  • Nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowe będą objęte stałą, ryczałtową opłatą roczną – 169,3 zł.
  • Hotele – 11,85 zł/m3 wody.
  • Zabudowa mieszana (np. salon fryzjerski w kamienicy) – stawka jak dla zabudowy wielorodzinnej.

Co to oznacza dla mieszkańców?

Rodzina 4-osobowa (i większa), mieszkająca w mieszkaniu 40 – 79m² dziś płaci 37 złotych miesięcznie. Będzie płaciła 48 – 88,72 zł, w zależności od metrażu. Rodzina 2-osobowa, mieszkająca w mieszkaniu 30 – 45m² obecnie płaci 19 zł. Po zmianie będzie płaciła 36-54 zł.

Jeśli 4-osobowa (i większa) rodzina mieszka w domu jednorodzinnym – dziś płaci 60 zł. W nowym systemie będzie płaciła 94 zł. Rodzina 2-osobowa mieszkająca w domu jednorodzinnym płaci obecnie 45 zł, po zmianie zapłaci 94 zł.

Pomoc osłonowa

Warszawa zabezpieczyła środki na system osłonowy – zakłada on możliwość wsparcia pomocą celową na opłacenie rachunków za opłatę odpadową.

Od kiedy nowy system?

O nowym systemie opłat za odbiór odpadów komunalnych zadecydują ostatecznie stołeczni radni. Jeśli nowelizacja przepisów Regulaminu pojawi się na Sesji Rady m.st. Warszawy 28 listopada, nowe stawki będą wprowadzone na początku lutego 2020 r.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.