Państwowa Agencja Atomistyki o wybuchu w Rosji: doniesienia dotyczące dystrybucji tabletek nieprawdziwe

Państwowa Agencja Atomistyki wydała komunikat w którym ostrzega przed braniem na własną rękę jodu. Uspokaja jednocześnie, że stałe monitoruje zagrożenia związane z promieniowaniem i obecnie nie ma powodów do niepokoju.

Fot. Pixabay

Wybuch na poligonie marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej miał miejsce w dniu 8 sierpnia br. Następnego dnia poziom promieniowania jonizującego na terenie rosyjskich miast, gdzie odnotowano wzrosty, wrócił do normy – informuje PAA.

Wszelkie doniesienia dotyczące rzekomej dystrybucji tabletek ze stabilnym jodem na terenie Polski są nieprawdziwe, nie zalecamy przyjmowania preparatów ze stabilnym jodem na własną rękę.

W przypadku wystąpienia konieczności przeprowadzenia takiej akcji, ludność zostałaby poinformowana o tym fakcie przez władze lokalne oraz otrzymała instrukcje dotyczące zasad dystrybucji tabletek ze stabilnym jodem.

Państwowa Agencji Atomistyki nie odebrała żadnego powiadomienia dotyczącego awarii mogącej skutkować zagrożeniem.

Wyniki pomiarów ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych monitorowane są stale przez PAA i nie wskazują na jakiekolwiek zagrożenie radiologiczne na terenie Polski.

Wyniki pomiarów dostępne są na bieżąco na stronie internetowej PAA.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.