Park Miniatur – zminimalizowana historia

IMG_0545

Warszawiacy nigdy nie zapomną bolesnej historii zniszczenia miasta. Wiele pięknych zabytków, jak Pałac Saski czy Kamienica Kazimierza Granzowa zniknęło bezpowrotnie. Na szczęście są jeszcze ludzie, którzy swój talent wykorzystują w celu pokazania tego, co zostało utracone.

W Domu Handlowym Braci Jabłkowskich, na poziomie -1 otworzono właśnie wystawę poświęconą przedwojennej Warszawie. Można tam obejrzeć zabytki, które – do tej pory – mogliśmy podziwiać tylko na archiwalnych zdjęciach. Makiety są szczególne. Po pierwsze pokazują nie tylko przód budynku, ale całość konstrukcji. Można do nich podejść i na własne oczy przekonać się, jak wyglądał bok, tył budynku czy – w niektórych przypadkach – także przekrój. Po drugie są dopracowane w każdym szczególe – zobaczymy tam także kawałek uliczki, przechadzających się ludzi i pojazdy z minionej epoki. Po trzecie wreszcie zabytki są szczegółowo opisane, a w każdą niedzielę organizowane są spotkania z Varsavianistą, który oprowadzi nas po muzeum i odpowie na każde, nawet najbardziej intrygujące pytanie.

W muzeum znajdziemy też archiwalne zdjęcia i filmy na temat przedwojennej Warszawy, a przy wejściu pokaźną liczbę starych reklam. Najstarsza z nich pochodzi z 1890 roku. Wisienką na torcie jest zabytkowy wieszak z przedwojennego Domu Towarowego Braci Jabłkowskich. Wejście do muzeum kosztuje 12 zł w przypadku dorosłych oraz 8 zł w przypadku dzieci. Niewielka cena za pracę, jaką musieli wykonać twórcy miniatur.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.