Pedofile nie opuszczą nigdy więzienia? Minister Ziobro przedstawia szczegóły

Minister Ziobro przedstawił szczegóły zaostrzenia kar dla najcięższych przestępców seksualnych. Jedno z założeń przewiduje, że sąd wyłączy możliwość przedterminowego zwolnienia sprawcy, co oznacza rzeczywiste dożywocie.

Fot. Shutterstock

Po wejściu w życie nowych przepisów zgwałcenie dziecka nie będzie podlegać przedawnieniu. Obecnie zbrodnia zgwałcenia dziecka poniżej lat 15 przedawnia się po upływie 20 lat od czasu jej popełnienia, a jeżeli w tym czasie wszczęto postępowanie – po upływie lat 30. Tymczasem w wielu przypadkach, zwłaszcza gdy doszło do pokrzywdzenia małoletniego w bardzo młodym wieku, to nie wystarcza, by pociągnąć sprawcę do odpowiedzialności karnej. Najczęściej związane jest to z długotrwałą traumą ofiar, bo pokrzywdzeni decyzję o ujawnieniu przestępstwa organom procesowym podejmują po wielu latach.

Dziś za zgwałcenie dziecka grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, a jeżeli sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem – od 5 do 15 lat.  Projekt zmian radykalnie podwyższa tę karę. Gwałcicielowi dziecka grozić będzie od 5 do 30 lat więzienia. A jeśli następstwem gwałtu będzie śmierć dziecka – kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Zostaną też podwyższone kary za seksualne wykorzystanie dzieci. Dziś wynoszą od 2 do 12 lat więzienia. Zgodnie z projektem – będzie to od 2 do 15 lat.

Nie będzie kar w zawieszeniu. Sprawcy brutalnych zbrodni pedofilskich nie będą mogli wyjść z więzienia na przedterminowe zwolnienie. Wobec sprawcy, który zgwałci i zabije dziecko, sąd, wymierzając karę, będzie mógł wyłączyć możliwość uzyskania przez skazanego warunkowego zwolnienia z więzienia.

Kara dożywotniego więzienia dla najbardziej zaburzonych i niebezpiecznych sprawców nie może być jedynie sankcją na papierze. Projekt wprowadza możliwość orzeczenia realnego dożywocia dla zwyrodnialców, którzy na skutek gwałtu doprowadzili do śmierci dziecka. Sąd będzie uprawniony do orzeczenia, że w żadnym wypadku nie będą mogli skorzystać z warunkowego zwolnienia z więzienia.

Poszerzony zostanie zakres informacji ujawnianych w tzw. rejestrze pedofilów. Projekt przewiduje uzupełnienie Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym o zawód wyuczony i wykonywany przez sprawcę w momencie popełnienia przestępstwa. Usprawni to pracę organów ścigania, wzbogacając zakres danych służących do profilowania (typowania) sprawców przestępstw na tle seksualnym. Zwiększy to również skuteczność działań mających zapobiegać i wykrywać takie przestępstwa. Uzupełnienie rejestru o zawód sprawcy w powiązaniu z dostępem do policyjnej mapy zagrożeń przestępstwami na tle seksualnym przyczyni się również do tego, by rodzice mogli z większym spokojem myśleć o bezpieczeństwie swoich dzieci.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c