Po raz pierwszy w Polsce! Podziemne archiwum Warszawskiego Getta od teraz dostępne dla wszystkich! [ZA DARMO]

16 listopada w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie otwarta zostanie wystawa „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”, na której po raz pierwszy w Polsce udostępnione będą dokumenty z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. Wystawa to kluczowy punkt programu Oneg Szabat, którego celem jest udostępnienie i upowszechnienie wiedzy o tym unikalnym w skali światowej zbiorze dokumentów z czasów Zagłady.

Podziemne Archiwum Getta Warszawy, zwane też Archiwum Ringelbluma, to zbiór liczący 35370 stron, w tym: 746 relacji, dzienników i wspomnień, 380 teczek dokumentów urzędowych, 120 opracowań naukowych, 88 utworów literackich, 76 fotografii i 54 tytuły prasy konspiracyjnej.

Inicjatorem utworzenia Archiwum był Emanuel Ringelblum – historyk i badacz relacji polsko-żydowskich. Założona przez niego grupa Oneg Szabat czyli „Radość soboty” konsekwentnie dokumentowała i zbierała relacje z życia w getcie, a także poza nim. Wstrząsające świadectwa hitlerowskich zbrodni zakopano na terenie getta w metalowych pojemnikach, najpierw w sierpniu 1942 roku, następnie tuż przed likwidacją getta, zimą 1943 roku. Wydobyte po wojnie Archiwum stanowi unikatowe świadectwo życia i zagłady polskich Żydów w latach 1940-1943.

Wystawa przedstawia twórców Archiwum – historyka Emanuela Ringelbluma i jego towarzyszy i towarzyszki z grupy Oneg Szabat, opowiada o intelektualnym oporze wobec nazistów i znaczeniu zebranych dokumentów w trakcie procesów powojennych.

Na 250 metrach kwadratowych ekspozycji zwiedzający zobaczą m.in. oryginalne dokumenty Archiwum opowiadające o losach mieszkańców getta, bańkę na mleko, w której schowano jedną z części Archiwum, oraz nigdy wcześniej niepublikowane nagrania filmowe z getta.

Tytuł „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” to słowa Dawida Grabera, 19-letniego członka grupy Oneg Szabat – fragment jego ostatniej woli dołączonej do dokumentów w czasie ukrywania pierwszej części Archiwum. Słowa napisane w języku jidysz i po polsku stały się mottem ekspozycji, jako że historia Oneg Szabat to historia walki o pamięć o życiu i Zagładzie milionów polskich Żydów.

Projekt wystawy, autorstwa zespołu „Fish ‚n’ Sheep”,  jest symbolicznie minimalistyczny, oszczędny i operuje wyciszoną kolorystyką: szarością, czernią
i złamaną bielą. Kuratorem wystawy jest dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego – prof. Paweł Śpiewak. Wydarzenie to odbywa się w ramach obchodów 70-lecia Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Wydarzenie wymaga rezerwacji

Powierzchnia i specyfika wystawy pozwala na jednoczesne zwiedzanie jedynie 35 osobom. W związku z tym organizatorzy proszą o rezerwację online i wybór dogodnej godziny odwiedzin. Oprowadzania po wystawie odbywają się w grupach 35-osobowych co 30 minut. System rezerwacji wizyt: LINK

Wystawa czynna jest w godzinach:
poniedziałek – piątek: 09:00 – 18:00
niedziela: 10:00 – 18:00

Miejsce: ul. Tłomackie 3/5, Warszawa
Data otwarcia: 16 listopada 2017
Wstęp: bezpłatny (do 8 grudnia)
Wydarzenie na Facebooku: LINK

Wystawa jest elementem programu Oneg Szabat realizowanego wspólnie przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma Ten wieloletni cykl działań przybliżających szerokiej publiczności historyczny skarb – Podziemne Archiwum Getta Warszawy – ma na celu upowszechnienie wiedzy o działalności grupy Oneg Szabat, upamiętnienie jej członków i udostępnienie zbiorów Archiwum w Polsce i za granicą.

Pozostałymi elementami programu są: wystawy podróżujące, wydanie kompletnej edycji 36 tomów dokumentów Archiwum,  przetłumaczenie całości Archiwum na język angielski, digitalizacja całości oryginalnych dokumentów Archiwum wraz z tłumaczeniami, i udostępnienie go na portalu Delet.pl, projekty edukacyjne i badawcze, międzynarodowe konferencje i seminaria. Częścią programu jest także rewitalizacja zabytkowego budynku przy ulicy Tłomackie 3/5, który obecnie jest siedzibą Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanueal Ringelbluma Po raz pierwszy w historii każdy może zaangażować się w upowszechnienie i upamiętnienie Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. Na stronie www.onegszabat.org można przekazać darowiznę m.in na konserwację i tłumaczenie Archiwum, a także zapoznać się z sylwetkami członków grupy Oneg Szabat i jej historią. Multimedialna strona została stworzona w językach: polskim, angielskim i hebrajskim. Zbiórka środków potrwa przez 12 miesięcy.

Copyright © 2016-2018 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.