Powietrze gorsze niż rano! Nie przebywajcie długo na zewnątrz

Niedawno ostrzegaliśmy przed złym stanem powietrza w Warszawie. Dane pochodziły z godziny 7:00 rano. Dane z 13:00 są jeszcze gorsze, a przecież nie ma jeszcze godzin szczytu.

Fot. Warszawa w Pigułce / Aplikacja Zanieczyszczenie Powietrza

Fot. Warszawa w Pigułce / Aplikacja Zanieczyszczenie Powietrza

„Widzieliście co się dzieje na zewnątrz? Smog… Ciekawe co na to powie Ratusz? Pewnie powie, że to „mgła”.  Tak niestety to jest Londyńska „mgła” czyli smog. Oczywiście mieszkańców nikt nie informuje. Bo po co? Jeszcze zaczęliby się domagać żeby Ratusz coś z tym zaczął robić” – pisze Warszawski Alarm Smogowy, który monitoruje sytuację.

Co jest w powietrzu?

Największym zagrożeniem są dwie cząsteczki. PM10 i PM2,5, czyli benzo(a)piren oraz dwutlenek azotu (NO2). Obie są bardzo groźne. Prowadzą do kaszlu, trudności z oddychaniem, krążeniem i sercem. Są też rakotwórcze.

„PM10 i PM2,5 to bardzo małe cząsteczki, dużo mniejsze od średnicy włosa. To wszelkiego rodzaju drobinki, związki siarki i azotu, drobny piasek. PM10 jest w stanie przeniknąć do płuc, a PM2,5 nawet dalej, do oskrzelików płucnych i krwiobiegu. Dwutlenek azotu zaś, jest zanieczyszczeniem typowo warszawskim, ponieważ pochodzi ze spalin” – mówił w tamtym roku w wypowiedzi dla PAP Tomasz Klech z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

Fot. Aplikacja Zanieczyszczenie Powietrza

Fot. Aplikacja Zanieczyszczenie Powietrza

Copyright © 2016 warszawawpigulce.pl Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.