Rakotwórcze boisko na Ursynowie? Ratusz zleci kontrole!

Stołeczny ratusz – ustami rzecznika Kamila Dąbrowy – zapowiedział przeprowadzenie kontroli boisk szkolnych przez sanepid. 

fot. Pixabay

Podjęte działania są odpowiedzią na niepokoje, do jakich doszło po opublikowaniu na jednym z portali informacji o tym, że sztuczna murawa przy Szkole Podstawowej nr 343 na Ursynowie powstała ze szkodliwych dla zdrowia związków.

Wszystko zaczęło się od tego, że w pewnym momencie lawinowo przybywało uczniów, którzy uskarżali się na niepokojące objawy, tj. załzawione oczy czy katar. Dokuczliwe okazywały się również reakcje alergiczne, choćby w postaci wysypek naskórnych. Wszystkie te dolegliwości pojawiały się po zabawach dzieci na sztucznej nawierzchni.

Po dokonaniu ekspertyzy toksykologicznej okazało się, że doszło do przekroczenia norm, choćby rakotwórczych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, które należą do związków chemicznych niebezpiecznych zwłaszcza dla dzieci. Badania wykazały także obecność benzopirenu, czy też mutagennego związku – chryzenu. Stwierdzono również obecność ołowiu, kadmu, nikielu i rtęci.

 

 

 

 

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.