Rewelacyjna wiadomość dla Polaków. Do 1200 zł wsparcia dla rodzin [10.07.2024]

Z początkiem sierpnia 2024 roku, polskie rodziny zyskają nową formę wsparcia finansowego – bon energetyczny. Ten rządowy program został stworzony w celu pomocy obywatelom w związku z rosnącymi kosztami energii elektrycznej, gazu i ogrzewania systemowego. Rodziny będą miały możliwość składania wniosków o to świadczenie od 1 sierpnia do końca września 2024 roku.

Fot. Obraz zaprojektowany przez Warszawa w Pigułce wygenerowany w DALL·E 3.

Kryteria Otrzymania Bonu

Bon energetyczny przysługuje tym, którzy w roku 2023 zarobili mniej niż:

  • 2500 zł miesięcznie w gospodarstwie jednoosobowym,
  • 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Kwota Wsparcia

Wysokość przyznanego bonu zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym oraz od rodzaju stosowanego ogrzewania, oscylując w przedziale od 300 zł do 1200 zł.

Mechanizm „Złotówka za Złotówkę”

Rząd wprowadził również elastyczne rozwiązanie dla tych, którzy minimalnie przekroczą ustalony próg dochodowy. System „złotówka za złotówkę” umożliwi uzyskanie częściowego wsparcia, z minimalną kwotą wypłaty wynoszącą 20 zł.

Procedura Składania Wniosków

Aby ubiegać się o bon, wnioski należy składać do lokalnych urzędów: wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Formularze aplikacyjne będą dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej odpowiedniego ministerstwa. Procedura aplikacyjna ma być maksymalnie uproszczona, co ma na celu odciążenie gmin.

Terminy i Wypłaty

Okres na złożenie wniosku to od 1 sierpnia do 30 września 2024. Rozpatrywanie wniosków ma potrwać do 60 dni, z pierwszymi wypłatami przewidzianymi jeszcze w 2024 roku, a kolejnymi na początku 2025 roku.

Podstawa Prawna

Bon energetyczny wprowadzony został na mocy ustawy, która weszła w życie 13 czerwca 2024 roku, a jej szczegóły opublikowane zostały w Dzienniku Ustaw.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]