Saperzy i policjanci zabezpieczyli 126 niewybuchów

Dyżurny grójeckiej komendy otrzymał zgłoszenie o ujawnieniu trzech niewybuchów w miejscowości Dąbrowa pod Nowym Miastem nad Pilicą. Kiedy patrol saperski pojawił się na miejscu, w trakcie sprawdzania terenu okazało się, że pocisków artyleryjskich jest aż 126 sztuk. Nowomiejscy policjanci zabezpieczali miejsce ujawnienia niewybuchów i najbliższą okolicę. Pociski zostały wywiezione na poligon przez saperów.

Fot. Mazowiecka policja

O nietypowym znalezisku poinformował policjantów mieszkaniec miejscowości Dąbrowa. Podczas prac wynonywanych na swojej działce natknął się na trzy pociski pochodzące najprawdopodobniej z okresu II Wojny Światowej. Policjant  z grójeckiej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego potwierdził, że znalezione przedmioty to pociski i zapalniki.

Teren został niezwłocznie zabezpieczony przez policjantów, a o powyższym znalezisku zostali powiadomieni saperzy z 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu Nowym, którzy jeszcze tego samego dnia przyjechali na miejsce, aby zabezpieczyć odnalezione niewybuchy. Kiedy saperzy przystąpili do działań okazało się, że oprócz trzech sztuk niewybuchów, ujawniono kolejne 123 sztuki – były to pociski artyleryjskie pochodzące najprawdopodobniej z czasów II Wojny Światowej.

Podczas prac polowych, robót drogowych, albo w czasie spacerów po lesie, wycieczek i wędrówek, nadal można natknąć się na niewybuchy lub niewypały z czasów II Wojny Światowej. Dlatego pamiętajmy, aby nie dotykać takich znalezisk, nie przenosić je w inne miejsca. Jeśli to możliwe, należy miejsce, w którym został znaleziony niewypał lub niewybuch oznaczyć i jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policji. Wówczas odpowiednio przeszkolony funkcjonariusz oceni sytuację i podejmie odpowiednie czynności.

 

 

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c