Skażenia powietrze na Woli: norma przekroczona 700-krotnie!

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził kontrolę jakości powietrza na Woli. W rejonie ulic Skierniewickiej i Wolskiej, niedaleko instalacji, która powietrze miała oczyszczać powietrze z kanalizacji stwierdzono 700-krotne przekroczenie normy.

Fot. Radna Aneta Skubida / Pixabay

Fot. Radna Aneta Skubida / Pixabay

Wyniki WIOŚ nie pozostawiają wątpliwości. Godzinowa norma wynosiła 30 mikrogramów na metr sześcienny, podczas, gdy stężenie tylko dla jednej, prawej komory wynosiło 20 823. WIOŚ nadmienia również, że to już druga taka kontrola. Pierwsza odbyła się 16 maja.

Interwencję w tej sprawie podjęła radna Aneta Skubida. W interpelacji wysłanej do burmistrza zadaje szereg pytań mających na celu wyjaśnienie sprawy.

„Badania przeprowadzone przez WIOŚ w dn. 19.05.2016 r. wskazały na 700-krotne przekroczenie norm jakości powietrza, i to na wylocie z instalacji filtrującej czyli powietrza teoretycznie już oczyszczonego. To skandal, że Mieszkańcy rejonu ul. Skierniewickiej od więcej niż pół roku (listopad 2015 r.) borykają się z uciążliwym zapachem i narażeniem na oddziaływanie wysoce szkodliwych, w tym kancerogennych substancji takich, jak benzen, toluen i ksyleny” – mówi w rozmowie z Warszawą w Pigułce wolska radna – „Część z nas już teraz odczuwa dolegliwości zdrowotne, takie jak bóle głowy czy pieczenie i puchnięcie oczu. Najbardziej przerażają mnie jednak potencjalne skutki zdrowotne, które możemy zaobserwować po kilku latach. W międzyczasie wszystkie instytucje zdają się mówić, iż wszystko jest w porządku i nie ma się czego obawiać, bo przecież jest instalacja oczyszczająca. Ta jednak raz po raz – albo się psuje, albo kończy się w niej wkład (aktywny węgiel) i co chwilę jesteśmy znów narażeni. W tej sytuacji trudno oprzeć się wrażeniu, że instytucje państwowe i samorządowe całkowicie zawodzą, że żyjemy w państwie z bibułki. Apeluję do Zarządu M.st. Warszawy aby na poważnie zajął się sprawą skażeń na Woli i skoordynował działania wszystkich właściwych instytucji, a także wystąpił z inicjatywą niezbędnych zmian prawnych na poziomie ustaw i rozporządzeń! Zwłaszcza, że podobne problemy z dużym prawdopodobieństwem mogą się powtórzyć przy kolejnych budowach na terenie niegdyś bardzo uprzemysłowionej Woli.”

Kiedy tylko dowiemy się czegoś więcej w tej sprawie, napiszemy aktualizację.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c