Student PW bierze udział w symulacji wyprawy na Marsa

Misja EXO.17 rozpoczęła się 11 marca i potrwa do 26 marca 2017 roku. Misja ta jest jak dotąd pierwszą, całkowicie polską symulacją analogowych astronautów. Amerykański ośrodek badawczy Mars Desert Research Station w Utah na czas jej prowadzenia został oddany do dyspozycji interdyscyplinarnego zespołu z Warszawy.

Fot. Politechnika Warszawska

Jednym z członków zespołu jest Michał Kazaniecki, student automatyki i robotyki na Wydziale Mechatroniki PW. Nasz student jest członkiem Studenckiego Koła Astronautycznego, gdzie współtworzył łazika marsjańskiego Ares. Wielokrotnie brał udział w zawodach łazików (European Rover Challenge 2015 i 2016 i University Rover Challenge 2016). Podczas misji pełni rolę inżyniera pokładowego i jednocześnie operatora łazików Gaja i Ares.

– Udział w tego typu misji to świetna okazja do sprawdzenia siebie i swoich umiejętności – mówi Michał Kazaniecki. – Będąc odciętym od reszty świata, przy ograniczonych zasobach, trzeba wykorzystać inżynierskie podejście i rozwiązywać problemy skutecznie, nawet w niekonwencjonalny sposób.

Symulacja zakłada dwutygodniowy pobyt załogi w habitacie w warunkach zbliżonych od marsjańskich, przy dużym stopniu izolacji od świata zewnętrznego i zachowaniu realiów prawdziwej misji. Członkowie mogą opuszczać bazę w ramach krótkich spacerów wyłącznie w odpowiednich skafandrach. Badacze używają sprzętu analogicznego jak podczas prawdziwej wyprawy, wykonują analogiczne czynności i korzystają z odpowiednich procedur. Co ważne, pracują w terenie, którego krajobraz do złudzenia przypomina marsjański, niewiele różniący się także pod względem geologicznym.

Polacy podczas misji testują sprzęt i rozwiązania technologiczne z uwzględnieniem czynnika ludzkiego oraz przeprowadzą badania psychologiczne w bazie. Wszystko po to, by w trakcie testów wykryć usterki w sprzęcie i błędy w rozwiązaniach technologicznych oraz procedurach i poprawić je przed misją właściwą.

Misja jest realizowana we współpracy z Uniwersytetem SWPS i Fundacją EXORiON. Projekt honorowym patronatem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]