Szokujące informacje w sprawie powieszonych 13-latek! Zginęły jak bohater ich ulubionego komiksu!

Osamu Dazai był japońskim pisarzem, który jest uważany za jednego z czołowych pisarzy beletrystyki XX wieku. Wiele jego najpopularniejszych dzieł, takich jak Zachodzące słońce (Shayō) i No Longer Human (Ningen Shikkaku), uważane są za współczesne klasyki. Dzięki na wpół autobiograficznemu stylowi i przejrzystości w jego życiu osobistym, historie Dazaia intrygowały umysły wielu czytelników.

Fot. Warszawa w Pigułce

Jego inspiracje to Ryūnosuke Akutagawa, Murasaki Shikibu i Fiodor Dostojewski. Chociaż Dazai nadal jest powszechnie celebrowany w Japonii, pozostaje stosunkowo nieznany gdzie indziej, a tylko garść jego dzieł jest dostępna w języku angielskim. Jego ostatnia książka, No Longer Human, jest jego najpopularniejszą pracą poza Japonią.

Co łączy japońskiego pisarza z dziewczynkami znalezionymi w lesie pod Wołominem?

Tak samo nazywał się bohater mangi, którą miały czytać dziewczynki.

„Chłopiec nazywa się Osamu Dazai, jest członkiem Zbrojnej Agencji Detektywów i byłym członkiem Portowej Mafii z Jokohamy. To bohater serii japońskich komiksów „Bungou Stray Dogs – Bezpańscy literaci”. Na podstawie mangi powstał serial anime (to nazwa dla japońskiej animacji) i film pełnometrażowy.” – czytamy w Gazecie Wyborczej, która jako pierwsza opisała powiązania śmierci nastolatek z komiksem.

Wróćmy jednak do samego pisarza, który zapewne posłużył autorowi komiksu jako inspiracja.

Jako przyczynę śmierci pisarza encyklopedie podają podwójne samobójstwo z Tomie Yamazaki poprzez utonięcie.
13 czerwca 1948 r. Dazai i Tomie utonęli w  Kanale Tamagawa, niedaleko jego domu. Ich ciała odkryto dopiero sześć dni później, 19 czerwca, czyli jego 39. urodziny. Jego grób znajduje się w świątyni Zenrin-ji w Mitace w Tokio.

Manga i anime:

Bungou Stray Dogs – Bezpańscy literaci to manga (japońska sztuka komiksu – przyp. red) napisana przez Kafkę Asagiri i zilustrowana przez Sango Harukawę. Kolejne rozdziały są publikowane w czasopiśmie Young Ace wydawnictwa Kadokawa Shoten od 2012 roku.

Na podstawie mangi powstała adaptacja w formie anime, wykonana przez studio Bones, która była emitowana w 2016 roku. Powstał także film anime, przedstawienie teatralne oraz film aktorski.

Dazai z mangi to bohater, który według fandomu:

„…szuka nowych sposobów na zabicie się. Do tej pory nigdy nie udało mu się osiągnąć jego celu, mimo wielu prób. W szczególności pragnie popełnić podwójne samobójstwo z piękną kobietą (ukłon w stronę swojego prawdziwego odpowiednika, który wielokrotnie próbował popełnić samobójstwo z różnymi kobietami, aż w końcu zabił się pomyślnie z kochanką). Skłonności samobójcze Osamu zdają się komiczną i satyryczną zabawą, nawiązującą do jego realnego odpowiednika. Dazai ma jednak poważny powód, dla którego chce dokonać swojego żywota. Ma w sobie pustkę, którą – jak wierzył – może wypełnić jeśli znajdzie powód, dla którego warto żyć.”


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c