Tłumy na Długim Targu. Mieszkańcy w hołdzie Pawłowi Adamowiczowi

W wiecu na Długim Targu, który rozpoczął się około godz. 18.00, uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób. Wśród przemawiających byli m.in. Donald Tusk – przewodniczący Rady Europejskiej oraz Aleksandra Dulkiewicz – zastępca prezydenta Gdańska.

Gdańsk wiec milczenia po śmierci Prezydenta Pawła Adamowicza
fot Dariusz Kula pl

Już przed godziną 18.00 na ul. Długiej i Długim Targu zaczęły gromadzić się tłumy mieszkańców. Ludzie przynieśli ze sobą świeczki. Tłum wzrósł, gdy dołączyły osoby, które wcześniej uczestniczyły we mszy św. i zarazem modlitwie międzywyznaniowej w Bazylice Mariackiej. Zagrał carillon, a następnie ludzie wysłuchali utworu „Wyjazd z Polski” – niezwykle wzruszającej kompozycji Michała Lorenca z filmu „Różyczka”. Flaga Gdańska na Dworze Artusa opuszczona została do połowy masztu. W pewnym momencie usłyszeliśmy głos Pawła Adamowicza. Można było przez chwilę odnieść wrażenie, że jest właśnie przy mikrofonie, że przemawia. Było to jednak nagranie, ostatnie nagranie jego ostatniego przemówienia do gdańszczan, które wygłosił ze sceny WOŚP kilka chwil przez atakiem.

Wspomnienie o Pawle Adamowiczu – gdańszczaninie, działaczu opozycji demokratycznej, samorządowcu, swoim szefie – wygłosiła Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Miasta.

– Paweł Adamowicz trwale odmienił nasze kochane miasto, nasz Gdańsk – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska. – To Jego decyzje i Jego działania, Jego inspiracja spowodowały, że Gdańsk jest dziś jednym z najwspanialszych miejsc do życia w Polsce. rozpoznawalnym w Europie i na świecie.

Aleksandra Dulkiewicz mówiła też: – Troską prezydenta Pawła Adamowicza było, aby jak najwięcej gdańszczanek i gdańszczan mogło skorzystać na rozwoju Gdańska. Dlatego tak bardzo zależało mu na budowie nowych mieszkań dla osób najbiedniejszych i niesamodzielnych, poprawie jakości komunikacji miejskiej, lepszej dostępności oddalonych dzielnic, zwiększeniu miejsc w żłobkach i przedszkolach. Zobowiązanie to, które podjął w ostatnich wyborach. Możecie wierzyć, że traktował je niezwykle poważnie.

W różnych językach i w różnych obrządkach modlili się przedstawiciele wielu wyznań, którzy dotarli na Długi Targ. Tragicznie zmarły prezydent bardzo dbał, by ludzie różnych religii czuli się w Gdańsku jak u siebie. To samo grono osób duchownych, które zazwyczaj 1 listopada na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy przy ul. 3 maja modliło się wspólnie z Pawłem Adamowiczem, teraz żegnało go.

Szczególnie ciepło przyjęte zostało przemówienie Donalda Tuska, gdańszczanina i przewodniczącego Rady Europejskiej, który złożył przyrzeczenie.

– Przyszliśmy tu dziś do Ciebie wszyscy jako Polacy. Pamiętam, z jakim wzruszeniem śpiewałeś z nami te pieśń solidarności, „Modlitwę o wschodzie słońca”. I chcę ci dziś kochany Pawle obiecać w imieniu nas wszystkich: gdańszczan, Polaków i Europejczyków, że dla Ciebie i dla nas wszystkich obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę i naszą Europę przed nienawiścią i pogardą. Przyrzekamy ci to. Żegnaj Pawle – mówił Donald Tusk.

Niezwykle przejmujące było zakończenie wiecu na Długim Targu. Przez kilka minut nad zgromadzonym tłumem rozbrzmiewał utwór „The Sound of Silnce” P. Simona i A. Gurnfankela w wykonaniu Davida Draimana z Disturbed.

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c