Ważny obowiązek milionów Polaków. Można zapłacić 5000 złotych kary!

Posiadanie ważnego dowodu osobistego to obowiązek każdego obywatela Polski. Jak się okazuje, miliony Polaków mogą mieć problem z nieaktualnymi dokumentami tożsamości. Za posługiwanie się nieważnym dowodem grozi wysoka kara grzywny, sięgająca nawet 5000 złotych.

Fot. Obraz zaprojektowany przez Warszawa w Pigułce wygenerowany w DALL·E 3

Wiele osób błędnie zakłada, że otrzyma przypomnienie z urzędu o konieczności wymiany dowodu osobistego. Niestety, tak się nie dzieje. To na obywatelu spoczywa obowiązek śledzenia daty ważności dokumentu i podjęcia odpowiednich kroków, gdy zbliża się termin jego wygaśnięcia.

Co ważne, osoby, które zdecydowały się na korzystanie z elektronicznej wersji dowodu osobistego, znanej jako mDowód, nie muszą martwić się o wymianę. mDowód jest uznawany za równoprawny z tradycyjnym plastikowym dokumentem, jednak stanowi zupełnie nową kategorię cyfrowego potwierdzenia tożsamości. Różni się on od tradycyjnego dowodu serią, numerem, datą wydania oraz okresem ważności.

Warto jednak pamiętać, że mDowód nie zastąpi tradycyjnego dokumentu we wszystkich sytuacjach. Nie można nim przekroczyć granicy państwowej ani złożyć wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego. Dlatego, gdy zbliża się data wygaśnięcia ważności tradycyjnego dowodu, należy jak najszybciej postarać się o nowy dokument.

Proces składania wniosku o nowy dowód osobisty jest stosunkowo prosty. Można to zrobić w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od miejsca zamieszkania. Po złożeniu wniosku, otrzymuje się potwierdzenie. Na nowy dokument czeka się maksymalnie 30 dni. Przy odbiorze wymagana jest osobista wizyta w urzędzie oraz zwrot dotychczasowego dowodu. Co istotne, za wydanie nowego dokumentu nie są pobierane żadne opłaty.

W dobie cyfryzacji coraz więcej spraw urzędowych można załatwić online, jednak wciąż są sytuacje, w których ważny dowód osobisty jest niezbędny. Dlatego warto regularnie sprawdzać datę ważności swojego dokumentu i odpowiednio wcześnie podjąć kroki w celu jego wymiany. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnego stresu, a przede wszystkim – wysokiej kary finansowej za posługiwanie się nieważnym dowodem.

Pamiętajmy, że posiadanie aktualnego dowodu osobistego to nie tylko obowiązek, ale także wyraz naszej odpowiedzialności i dbałości o sprawy urzędowe. Nie odkładajmy tej kwestii na ostatnią chwilę i zadbajmy o to, by nasz dokument tożsamości był zawsze ważny i gotowy do użycia w razie potrzeby.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]