Tramwaje Warszawskie: kostka na Czynszowej nie jest zabytkiem!

Od kilku dni toczy się burzliwa dyskusja o wymianie kostki na ul. Czynszowej. W związku remontem pętli, nawierzchnia została zerwana, a w jej miejsce zostanie położona nowa. Przeciwnicy tego rozwiązania mówili, ze kostka jest zabytkowa. Teraz Tramwaje Warszawskie uspokajają: kostka jest współczesna i nie stanowi żadnej wartości historycznej.

Fot. ZTM

Fot. ZTM

„Od kilku dni wzmogło się zainteresowanie mediów remontem torowiska prowadzonym przy ul. Czynszowej. Pojawiły się doniesienia o rzekomym usunięciu starej kostki granitowej. W związku z tym pragniemy rozwiać wszelkie wątpliwości z tym związane.” – piszą w oświadczeniu Stołeczny Konserwator Zabytków i Zarząd Tramwajów Warszawskich

„Podczas projektowania remontu pętli Czynszowa projektant – firma Drogowa Pracownia Projektowa Jacek Żuraw – uzyskał opinię Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków stwierdzającą, że obszar ten nie podlega ochronie konserwatorskiej.

Kostka, która znajdowała się w obrębie torowiska jest współczesna i nie stanowi żadnej wartości historycznej.

Od samego początku Spółka planowała zabezpieczenie kostki granitowej, znajdującej się na podjazdach do budynków, a po zakończeniu remontu torowiska oraz oczyszczeniu jej powrót na podjazdy przed kamienicami. Zależy nam wszystkim na tym, by chodniki przed kamienicami zachowały swój historyczny klimat.

W obrębie torowisk położona zostanie kostka rzędowa granitowa – w miejsce wcześniejszej nawierzchni ułożonej podczas ostatniego remontu torów (typowa kostka granitowa).

Uzgodniono także, że przy kolejnych remontach torowisk i nawierzchni stare elementy nawierzchni granitowej będą, w miarę możliwości, zabezpieczane
i zachowywane. W niektórych przypadkach możliwe będzie także jej wtórne ułożenie.

Potwierdziło to spotkanie pomiędzy przedstawicielami Spółki Tramwaje Warszawskie, Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Pełnomocnikiem ds. rewitalizacji.”


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.