Uwaga na kleszcze w Warszawie! [MAPA ZAGROŻENIA]

W latach 2007-2010 Pani Marta Supergan-Marwicz przy współpracy Pana profesora Grzegorza Karbowiaka opracowali warszawską mapę zagrożeń ukąszeniem kleszczy. Teraz mapa będzie aktualizowana (m.in. o Białołękę) i powinna powstać jeszcze w tym roku.

Źródło: Marta Supergan - Marwicz (za zgodą autorki)

Źródło: Marta Supergan – Marwicz (za zgodą autorki)

Jak podkreśla autorka ukąszenia nie możemy bagatelizować. Z badań wynika, ze 25% samic kleszczy jest boreliozopozytywnych. Oznacza to, że 1/4 ukąszeń kończy się zarażeniem boreliozą. Samce nie gryzą i nie są niebezpieczne dla ludzi. Po zauważeniu kleszcza, trzeba go jak najszybciej wyciągnąć. Zakażenie odbywa się dopiero po upływie pewnego czasu.

Borelioza to wieloukładowa choroba zakaźna wywołana bakteriami krętków Borrelia burgdorferi. Początkowo może nie dawać żadnych objawów poza rumieniem wokół ukąszenia. Później pojawia się gorączka, ból głowy i osłabienie. Objawy zanikają, a choroba w postaci utajnionej zaczyna się rozwijać. Dochodzi do zapalenia stawów lub zapalenia mięśnia sercowego. Leczy się ją antybiotykami z grupy penicylin.

Poza boreliozą może nam też grozić inna groźna dolegliwość: odkleszczowe zapalenie mózgu. Na szczęście na tę dolegliwość istnieje szczepionka.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]