Uwaga! Nad Mazowsze nadciąga potężna wichura! [MAPA]

Uwaga! Już tej nocy i w piątek czeka nas doba z silnym wiatrem. Miejscami będzie to nawet 100 km/h. Pamiętajcie o zabezpieczeniu lekkich przedmiotów na balkonach i ogródkach, a najlepiej o ich usunięciu i schowaniu do zamkniętego pomieszczenia. Przestawcie swoje auta spod drzew.

Fot. Shutterstock

Silny wiatr w nocy i w piątek ⚠ +++

>>> ⚠ Przed nami dynamiczna doba, przekażcie prognozę i ostrzeżenia dalej! Należy zabezpieczyć rzeczy znajdujące się na zewnątrz budynków, unikać parkowania pod drzewami i konstrukcjami które może uszkodzić silny wiatr, a w czasie silnego wiatru pozostać w bezpiecznym miejscu ⚠ <<<
👉 W czwartek w kierunku Polski zbliżać się będzie wtórny niż, powstały na obrzeżach głębokiego niżu znad Morza Norweskiego (962 hPa). Niż wtórny dość szybko pogłębia się i w nocy znajdzie się nad Bałtykiem, a ciśnienie spadnie w nim do ok. 982 hPa. Tym samym nad Polską dojdzie to powstania dużej różnicy ciśnienia – o północy w rejonie Suwałk będzie to około 992 hPa, na na południowym zachodzie w rejonie Bogatyni około 1011 hPa.
👉 W Warszawie w ciągu dnia zachmurzenie duże, okresowo przejaśnienia. Temperatura do 15°C Stopniowo nasilać się będzie wiatr, ale w dzień nie powinien przekraczać 40-45km/h. Szybko spada ciśnienie – o ile rano było 1017 hPa, to wieczorem zanotujemy 1000 hPa. Niż zacznie wyraźnie dawać się we znaki wieczorem – około 20-21 pojawią się opady deszczu, które okresowo mogą być intensywne, szczególnie pod koniec czasu trwania, a wiec około godz. 1 w nocy.
⚠ Głównym zagrożeniem będzie porywisty wiatr, który wyraźnie zacznie się nasilać po godz. 20. Wówczas porywy stopniowo zaczną osiągać 60-70km/h, a po północy (pod koniec opadów oraz po ich ustąpieniu) przejściowo porywy mogą osiągać 75-80 km/h. Chociaż nie są to bardzo duże wartości, to jednak występować będą przez dłuższy czas, a jednocześnie jest to pierwsza jesienna wichura i wiele drzew jest osłabionych po całym lecie i obciążonych liśćmi. Należy się więc przygotować, że nie obędzie się bez połamanych konarów i całych drzew bądź zerwanych reklam czy uszkodzonych linii energetycznych.
👉 W piątek utrzymywać się będzie porywisty wiatr, który przeważnie będzie osiągać do 60 km/h, okresowo do 65-75 km/h. Temperatura maksymalna osiągnie 15-16°C. Rano możliwe są zanikające przelotne opady, a w dzień coraz więcej rozpogodzeń. Po południu pojawi się sporo słońca, a zachmurzenie będzie umiarkowane do małego.
PS. W weekend wyraźnie cieplej niż ostatnio, do 18-19°C. W sobotę utrzyma się jeszcze dość silny wiatr, a miejscami przelotnie popada, ale w sobotę wiatr już ucichnie, opady zanikną i jest szansa, że będzie coraz więcej słońca” – informuje Pogoda w stolicy, jak i w okolicy.

 

IMGW wydaje ostrzeżenia:

W czwartek, nasuwający się od północnego zachodu, niż z ośrodkiem nad Skandynawią przyniesie przejściowe ocieplenie i przede wszystkim gwałtowny wzrost prędkości wiatru. Wszystko to za sprawą bardzo dużej różnicy ciśnienia, która wieczorem sięgać będzie nawet 20 hPa pomiędzy wybrzeżem a południem Polski. Tak duży gradient baryczny będzie również wywoływał gorsze samopoczucie u osób wrażliwych na zmianę pogody. Najsilniejsze porywy wiatru do 90 km/h wystąpią nad morzem, nieco słabiej wiać będzie w głębi lądu – do 70 km/h.

Najniebezpieczniej będzie w nocy z czwartku na piątek, kiedy prędkość wiatru znacząco wzrośnie w całym kraju – do 100 km/h w porywach nad morzem i do 80 km/h na pozostałym obszarze Polski. Trudne warunki będą panować w szczytowych partiach Sudetów i Tatr – tam opady deszczu i silny wiatr do 110 km/h.

W całej Polsce wiatr może łamać drzewa, niszczyć budynki i zrywać linie energetyczne, co może skutkować przerwami w dostawie prądu.

W piątek również wietrznie, ale w poszczególnych regionach pogoda będzie się poprawiać. Na wschodnim wybrzeżu porywy wiatru w pierwszej połowie dnia będą dochodzić jeszcze do 90 km/h. Podobne wartości spodziewane są wysoko w górach. Na pozostałym obszarze Polski porywy wiatru nie powinny przekraczać 70 km/h, a pod wieczór już tylko 50 km/h.

W sobotę poprawa pogody. Więcej słońca, a siła wiatru spadnie do 50-60 km/.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c