W kranach już w sierpniu może zabraknąć wody? Nadciąga susza i upały

Już w sierpniu z kranów może przestać lecieć woda. Powodem jest obniżający się poziom wody – wysychające studnie i rzeki.

Fot. pixabay.com

Już w ponad 300 miejscowościach w Polsce władze zaapelowały o ograniczenie zużycia wody.

Susza i brak opadów na pewno spowodują większe straty i utrudnienia niż w zeszłym roku.

Rekordowo niski poziom wody w Wiśle (41 cm w 2012 roku) może już wkrótce zostać pobity. Obecnie w Warszawie rzeka jest tak płytka, że można by przez nią przejść – miejscami sięga tylko do kolan, w Sandomierzu na 80 cm, a we Włocławku 110 cm.

Państwowa Służba Hydrogeologiczna już wydała ostrzeżenie, , ze w aż 12 województwach poziom wody może spać poniżej stanu „niskiego ostrzegawczego”.

Dodatkowo, z powodu braku wody w studniach i płytkich ujęciach najgorsza sytuacja może być w województwach wielkopolskim, lubuskim, opolskim, śląskim, mazowieckim, łódzkim, lubelskim, zachodniopomorskim i niektórych miejscach warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego.

Jeśli poziom wody będzie zbyt niski, niemożliwe będzie wytworzenie odpowiedniego ciśnienia, by dotarła ona do domów i mieszkań.

Władze samorządowe już teraz proszą o oszczędzanie wody – już w aż 300 miejscowościach ogłoszono apele o ograniczenie zużycia wody. W niektórych miejscach nie wolno już podlewać ogródków, ani napełniać basenów, a złamanie zakazu jest tam wykroczeniem karanym mandatem.

Według prognoz ma być jeszcze gorzej. Do naszego kraju nadchodzi fala upałów i temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza.

Nawet zapowiadane burze nie poprawią bilansu wodnego i strat spowodowanych suszą. Rolnicy boją się, że plony mogą być niższe nawet o połowę, a straty będą olbrzymie, liczone w miliardach złotych.

Izby rolnicze już apelują o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Nasz kraj jest najuboższy w wodę w Unii Europejskiej. Polskie zasoby wody pitnej są trzy razy mniejsze niż średnia europejska i porównywalne z zasobami… Egiptu, a dodatkowo cały czas się zmniejszają w związku z przegrzaniem naszej planety.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.