Weterynarz radzi, jak pomóc zwierzętom z hypertermią

11185470_989005834444422_355351573_n

Schronisko na Paluchu często dostają pod opiekę przegrzane zwierzęta pozostawione same sobie w zamkniętym samochodzie. Ostatnia historia z dwoma szczeniakami mogła skończyć się tragicznie. Psy i tak były na skraju wycieńczenia. Gdyby temperatura na zewnątrz była tylko trochę wyższa szczeniaki zdechłyby z przegrzania. Jakie są skutki przegrzania i jak pomóc zwierzętom do przyjazdy weterynarza? O tym opowiedziała nam szczegółowo dr. Karolina Pilak z warszawskiej kliniki weterynaryjnej „Bokserska”, znajdującej się na ul. Obrzeżnej 1a.

„Udar cieplny to stan podwyższonej temperatury ciała spowodowany czynnikami zewnętrznymi (jak np słońce, gorąca kąpiel) lub wewnętrznymi (nadprodukcja i zaburzone oddawanie ciepła), który wymaga podjęcia kroków ochładzających organizm. Hypertermia występuje w przypadku gdy mechanizmy regulacyjne organizmu nie potrafią utrzymać temperatury ciała w zakresie normy fizjologicznej (38,5-39,0).

Psy i koty nie mają wydajnego systemu termoregulacyjnego, ponieważ w ich skórze nie występują gruczoły potowe (za wyjątkiem opuszek palcowych). Z tego też powodu często dochodzi u nich do udarów cieplnych. Psy i koty regulują swoja temperaturę ciała ziejąc. Szczególnie narażone na udar cieplny są zwierzęta z długą, gęstą sierścią i krótką trzewioczaszką (np. boksery lub mopsy), osobniki stare i młode oraz zwierzęta z obciążeniami układu oddechowego oraz sercowo- naczyniowego. Temperatura powyżej której następują nieodwracalne zmiany w organizmie to 42,7 C. Dochodzi do denaturacji białek i obumierania komórek układu nerwowego. Na trwałe uszkodzenie narażone są także: układ sercowo- naczyniowy, wątroba, nerki, przewód pokarmowy i mięśnie. W skrajnych przypadkach może dochodzić do śmierci.

Główną przyczyną przegrzania jest ekspozycja na promienie słoneczne przy dużej wilgotności powietrza. Brak ruchu powietrza dodatkowo nasila i przyspiesza efekt przegrzania (np. zamkniecie zwierzęcia w nagrzanym samochodzie). Pierwsze objawy hypertermii u psa i kota to: -zianie -ślinienie się -przekrwione błony śluzowe ( czerwony język i spojówki gałkowe) -wymioty i biegunka czasem z krwią -drgawki Niepodjęcie działania leczniczego może doprowadzić do wstrząsu, śpiączki i śmierci.

Pierwsza pomoc w przypadku udaru cieplnego:

  • zabierz zwierzę z gorącego pomieszczenia lub samochodu
  • schłodź zwierzę oblewając je chłodną wodą (nie zimną!) i zapewnij ruch powietrza 
  • sprawdzaj temperaturę ciała co 5 min (ważne aby temperatura ciała nie opadała zbyt gwałtownie)
  • gdy temperatura ciała osiągnie 39,5 C należy zaprzestać czynności prowadzących do obniżenia temperatury ciała, osuszyć zwierzę i udać się do lekarza weterynarii.”
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]