Wielka akcja Straży Granicznej, KAS i policji w Wólce Kosowskiej. Zabezpieczono setki tysięcy towarów o wartości 52 mln zł

Setki tysięcy artykułów z podrobionymi i zastrzeżonymi znakami towarowymi o szacunkowej wartości ok. 52 mln złotych oraz 11 cudzoziemców zatrzymanych za wprowadzanie do obrotu produkty pochodzące z przemytu, to wynik piątkowych działań jakie przeprowadzili funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z mazowieckimi funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej i Komendą Stołeczną Policji na terenie podwarszawskiej Wólki Kosowskiej.

Działania skierowano przede wszystkim na walkę z nielegalną migracją tj. zweryfikowanie celu i pobytu cudzoziemców na terytorium naszego kraju oraz w przestępczość, polegającą na wprowadzaniu do obrotu towarów z podrobionymi znakami handlowymi znanych marek odzieżowych, galanteryjnych oraz kosmetycznych na terenie targowiska. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, działania odbyły się w godzinach wieczornych, tyle że tym razem na jednej z prywatnych posesji, na której odbywał się regularny handel.

Na miejscu współdziałające służby zabezpieczyły 216 busów wypełnionych podrobioną markową odzieżą, obuwiem, galanterią oraz kosmetykami o szacunkowej wartości około 52 mln złotych, a funkcjonariusze ze stołecznego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą skontrolowali  ogółem 219 pojazdów.

Opatrzone logiem markowych firm „podróbki” sprzedawane były w hurtowych ilościach handlarzom – pośrednikom, jak również detalistom, a następnie rozprowadzane do sklepów, hurtowni i bazarów na terenie całej Polski i do krajów Europy Środkowo – Wschodniej.

Skutecznie przeprowadzona akcja, doprowadziła do przedstawienia zarzutów przez funkcjonariuszy trzech współdziałających służb dwunastu hurtownikom – głównie cudzoziemcom, którzy sprzedawali artykuły nie objęte procedurami celnymi i skarbowymi.

Zatrzymane osoby to cudzoziemcy narodowości: indyjskiej, ukraińskiej, tureckiej, armeńskiej i bułgarskiej. Wśród zatrzymanych był również ob. RP. Wszyscy z zatrzymanych mieli zalegalizowany pobyt na terenie naszego kraju. Z ustaleń funkcjonariuszy wiadomo, że cudzoziemcy świadomie podejmowali się tego procederu, wiedząc, że w ten sposób narażają się na odpowiedzialność karną, a nawet na utratę prawa do pobytu na terytorium Polski.

Funkcjonariusze likwidując nielegalne targowisko udaremnili  wprowadzenie do obrotu nielegalnego towaru, którego wartość w skali miesiąca mogła przekraczać 200 mln złotych. Ilość ujawnionych „podróbek” oraz ich wartość czarnorynkowa pozwala szacować, że zarówno organizatorzy jak i cudzoziemcy z tego procederu czerpali ogromne zyski.

Wszyscy usłyszeli zarzuty z art. 305 Ustawy o prawie własności przemysłowej. Za handel wyrobami z zastrzeżonymi znakami towarowymi grozi im grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 5 lat. Wobec cudzoziemców, którzy przebywali na terytorium RP legalnie, ale złamali prawo trudniąc się nielegalnym procederem, Straż Graniczna podejmie czynności zmierzające do ponownego zbadania zasadności ich pobytu w Polsce.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.