Wybrano nowego Marszałku Senatu! Nikt by się tego nie spodziewał

12 listopada 2019 r. rozpoczęło się 1. posiedzenie Senatu X kadencji, które otworzył prezydent Andrzej Duda. Inauguracyjnemu posiedzeniu przewodniczy marszałek senior Barbara Borys-Damięcka. W jego trakcie senatorowie elekci złożą ślubowanie, wybiorą marszałka i wicemarszałków oraz  sekretarzy Senatu. Nowym Marszałkiem Senatu został Tomasz Grodzki z PO, na którego głosowało 51 osób. Za Stanisławem Karczewskim było 48 osób. Jeden senator wstrzymał się od głosu.

Pierwsze posiedzenie Izby poprzedziło złożenie przez prezydenta Andrzeja Dudę, w towarzystwie marszałek senior Senatu Barbary Borys-Damięckiej oraz byłych marszałków Izby Bogdana Borusewicza, Stanisława Karczewskiego i Longina Pastusiaka, wiązanki kwiatów po tablicą upamiętniającą senatorów II Rzeczpospolitej pomordowanych, poległych, zaginionych i zmarłych w latach II wojny światowej i powojennym okresie represji.

Na początku posiedzenia marszałek senior Barbara Borys–Damięcka złoży ślubowanie i powoła trzech sekretarzy pierwszego posiedzenia.  Następnie ślubowanie złożą senatorowie.

Po ślubowaniu nastąpi wybór marszałka Senatu. Zgodnie z regulaminem Izby, Senat wybiera marszałka spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej dziesięciu senatorów, podejmując uchwałę bezwzględną większością w głosowaniu jawnym – przy pomocy kart do głosowania imiennego.

Nowo wybrany marszałek Senatu przeprowadzi przy pomocy sekretarzy pierwszego posiedzenia wybór wicemarszałków i sekretarzy Senatu.

Do Senatu przybyli też zaproszeni goście – przedstawiciele urzędów i instytucji państwowych, wojska, duchowieństwa i korpusu dyplomatycznego.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.