Zablokowali ulicę. Nurogęsi przeszły przez Wisłostradę

Nurogęsi – misja pomocowa! Kolejny rok warszawski Zarząd Zieleni wraz z mieszkańcami pomaga nurogęsiom bezpiecznie przedostać się do Wisły? Kierowców prosimy o ostrożność, mieszkańców o trzymanie psów na smyczy i zachowanie dystansu, zaś Straż Miejską i Policję o ewentualne wsparcie.

Wiosną w Parku Agrykola, będącym pod naszą opieką, można zobaczyć wyjątkowe kacze rodziny rzadkich w Polsce nurogęsi. Po opuszczeniu gniazda matki z małymi pokonują trudną drogę z Łazienek Królewskich, przez Kanał Piaseczyński i dwie ulice: Myśliwiecką i Czerniakowską – do Wisły. Od początku kwietnia, jak co roku pracownicy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, wraz ze służbami oraz mieszkańcami, angażują się w ochronę samic nurogęsi i ich młodych.

Oczywiście szczęśliwe finały kaczych wędrówek cieszą nas najbardziej. Tak było 22 kwietnia, gdy nurogęś z siedmioma bezbronnymi nielotami dotarła w końcu do Wisły, przez dwie jezdnie z sześcioma pasami ruchu ulicy Czerniakowskiej – przy wstrzymanym ruchu drogowym. Udało się to dzięki szybkiej interwencji i współpracy pracowników Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, Policji?, Straży Miejskiej i mieszkańców? zaangażowanych w ochronę ptaków.??

ZACHOWAJMY OSTROŻNOŚĆ PRZY ULICY CZERNIAKOWSKIEJ I MYŚLIWIECKIEJ

Od kilku lat prowadzimy działania edukacyjne na temat nurogęsi ? i ich niełatwej sytuacji w okresie lęgowym w tym miejscu. Apelujemy do kierowców? o szczególną uwagę w okresie kwiecień – czerwiec na ul. Czerniakowskiej i Myśliwieckiej. Spacerowiczów prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu, by nie przepłoszyć migrujących ptaków, a właścicieli psów? o wyprowadzanie swoich pupili na smyczy (powiesiliśmy w kilku miejscach tabliczki informacyjne? ). Na małe nurogęsi i tak czyhają liczne zagrożenia, np. inne ptaki, więc warto im ułatwić tę wędrówkę.

W trakcie sezonu migracji nurogęsi jesteśmy codziennie w Parku Agrykola, sprawdzając, czy potrzebują pomocy w przejściu przez jezdnię (wtedy zatrzymywane są auta), monitorujemy też poziom wody w Kanale Piaseczyńskim. Od kwietnia do czerwca specjalnie go obniżamy, by nurogęsi mogły przepłynąć przepustem z zachodniej do wschodniej części kanału. We współpracy z Zarządem Dróg Miejskich wycięliśmy przejścia w murkach przy ul. Myśliwieckiej, żeby udrożnić dla wędrujących ptaków ten korytarz ekologiczny, z którego również korzystają.

JAK CHRONIMY NUROGĘSI W OKRESIE LĘGOWYM?

● nie czyścimy kanału w okresie wiosennym, a jeśli już to jesienią, kiedy ptaki nie wędrują i nie gniazdują tutaj
● we współpracy z ZDM ustawiliśmy znaki drogowe przy ul. Czerniakowskiej i Myśliwieckiej, ostrzegające przed możliwym przemieszczaniem się nurogęsi
●stawiamy małe platformy pływające (zajmowane niestety często przez łyski), żeby ptaki miały gdzie się zatrzymać w ciągu dnia czy w nocy
●ustawiliśmy tablice informacyjno-edukacyjne przy ul. Myśliwieckiej i Czerniakowskiej głównie z myślą o pieszych, którzy mogą natknąć się na wędrujące ptaki
●organizujemy spotkania edukacyjne z przedstawicielami innych jednostek miejskich, zorganizowaliśmy również kampanię informacyjną na temat ochrony nurogęsi
●w pasie zieleni ul. Czerniakowskiej wprowadziliśmy specjalne nasadzenia roślinności ułatwiające ptakom przeczekanie w trakcie jej przekraczania

 Nurogęś jest przedmiotem ochrony obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły, jednak w Warszawie gniazduje prawie wyłącznie na terenie parku Łazienki Królewskie i ewentualnie okolic. To sytuacja dosyć wyjątkowa, ponieważ nie jest to gatunek parkowy i w dodatku ptaki gnieżdżą się stosunkowo daleko od obecnego koryta Wisły.

Nurogęsi gniazdują przede wszystkim w dziuplach drzew. Samice od razu po wykluciu młodych i prowadzą nielotne pisklęta w stronę Wisły m.in. z powodu małych możliwości zdobycia pokarmu w parkowych zbiornikach i kanałach. Nurogęsi żywią się głównie rybami.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c