Zabytkowy szpital odzyskuje blask, a dzieci lepsze warunki leczenia

Warszawski Szpital dla Dzieci remontowany jest od kilku lat. Właśnie zakończył się przedostatni etap modernizacji najstarszego budynku szpitala z końca XIX-wieku. Znajdzie się w nim oddział chirurgii ortopedycznej, a Warszawie przybędzie wzorowo wyremontowany zabytek.

Fot. UM Warszawa

 Budynek, który jest poddawany kompleksowej modernizacji, został  wybudowany w 1875 roku i jest aktualnie najstarszym budynkiem, w którym funkcjonuje miejski szpital. Jego modernizacja jest więc szczególnie skomplikowana – podkreśliła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy na otwarciu oddziału.

– Dzisiejsza uroczystość wieńczy zakończenie I etapu modernizacji najstarszej, centralnej i zachodniej części szpitala. W Oddziale Chirurgii i Ortopedii bedzie  27 łóżek la dzieci młodszych i starszych. Prace związane z modernizacją wschodniego skrzydła budynku A, czyli II etap inwestycji, rozpoczną się niedługo, a zakończą się w sierpniu 2018 roku – dodała prezydent.

Pacjenci w nowych salach będą mieli komfortowe warunki leczenia – mniej łóżek, większą wygodę oraz łazienki przy każdej sali. Prezydent Warszawy, tuż przed mikołajkami, odwiedziła hospitalizowane dzieci i wręczyła im drobne upominki.Modernizację pierwszej części budynku A finansowało m.st. Warszawa, koszt to 12 mln zł.

Fot. UM Warszawa

Remont pod opieką konserwatora

Najstarszy budynek szpitala przy ul. Kopermika znajduje się w rejestrze zabytków. Prace budowlane poprzedzone były szczegółowymi konsultacjami z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków m.st. Warszawy i uzyskaniem pozytywnej opinii konserwatora.

Prace miały na celu nie tylko wzmocnić konstrukcje budynku, zespolić rozwarstwienia, ale także odkryć ich pierwotny kształt bądź kolorystykę.

We wnętrzach miejscami usunięto ze ścian i sztukaterii nawet do dwudziestu warstw farb olejnych; usunięto także zdegradowane partie tynków, odsłonięto fragmentami wątek  muru ceglanego. Po oczyszczeniu ukazał się faktyczny stan zachowania murów;

W wielu miejscach odkryto spękania i szczeliny, które niejednokrotnie uszkadzały mur ceglany wraz z dekoracjami sztukatorskimi – gzymsami, naczółkami; na ścianie zachodniej hallu głównego na I piętrze spod wtórnych uzupełnień odsłonięto ślady ostrzału z broni maszynowej, które w dużym stopniu uszkodziły formę sztukaterii.

Zanim przystąpiono do uzupełniania warstw tynków, przeprowadzono wzmacnianie ścian, aby powstrzymać procesy niszczące, zagrażające trwałości samej ściany, jak również mocowanych na niej dekoracji; przeprowadzono systemowe szycia murów oraz wklejono kilkanaście kotew ze stali kwasoodpornej. Pod posadzką dawnej kaplicy odnaleziono fragmenty dawnych detali sztukatorskich oraz elementy wystroju kaplicy w tym żeliwne, ażurowe wygrodzenia ołtarza oraz żeliwny krzyż z podstawą.

We wnętrzach zachowała się dziewiętnastowieczna posadzka ceramiczna ze słynnej manufaktury „Dziewulski i Lange” z Opoczna; dekorację z płytek z parteru poddano gruntownym zabiegom konserwatorskim i ponownie zamontowano. Drzwi zewnętrzne boczne zostały poddane gruntownym zabiegom renowacyjnym, z zachowaniem oraz naprawą i częściową rekonstrukcją zabytkowych elementów okuć; na podstawie szczątkowych, prawdopodobnie pierwotnych warstw barwnych zaproponowano nową kolorystykę drzwi nawiązującą ściśle do historycznej; aktualna warstwa dobrana została także pod kątem trwałości, uwzględniając funkcję budynku, ale przede wszystkim eksponując walory estetyczne stolarki.
Badania konserwatorskie elewacji umożliwiły ustalenie historycznej kolorystyki budynku

Wyremontowany szpital z nowoczesnym tomografem

Już niedługo, w styczniu 2018r. pierwszych pacjentów przyjemnie nowa Pracowania Tomografii Komputerowej. Montaż urządzenia był możliwy dzięki wybudowaniu w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci nowoczesnego i przestronnego budynku C.
Tomograf stał się niezbędny z uwagi na zwiększającą się liczbę pacjentów ortopedyczno-urazowych Oddziału Chirurgii i Ortopedii, jak również nefrologicznych Oddziału Pediatrii, zakup urządzania był możliwy dzięki dotacji z budżetu m.st. Warszawy – 2,6 mln zł

Najważniejsze zadania inwestycyjne zrealizowane w latach ubiegłych

W lipcu 2011 roku rozpoczął działalność Ośrodek Dziennej Rehabilitacji Narządu Ruchu. W styczniu 2012 roku uruchomiono zmodernizowaną Przychodnię i Oddział Pediatryczny. W maju 2015 roku uruchomiono działalność medyczną w nowym budynku C.  o pow. 1.500 m2. Zlokalizowano w nim: Blok Operacyjny, Izbę Przyjęć, Oddział Rehabilitacji Neurologicznej, Dział Farmacji, Laboratorium i Diagnostykę.

Copyright © 2016-2018 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.