Zginął, bo nie był obojętny. Dziś 10 rocznica śmierci Andrzeja Struja. Pamiętamy!

10 lutego 2010 w Warszawie policjant Struj będąc na urlopie wypoczynkowym, wracając z zakupów podjął interwencję wobec pijanego mężczyzny, który rzucił koszem na śmieci w przejeżdżający tramwaj, tłukąc szybę. Chuliganowi przyszedł na pomoc drugi mężczyzna; jeden ze sprawców przytrzymywał Struja, a drugi zadał mu kilka ciosów nożem. Policjant zmarł dwie godziny później w szpitalu.

Dziś na skwerze Andrzeja Struja na warszawskiej Woli odbyły się uroczystości upamiętniające policjanta.

W uroczystościach brał udział Rafał Trzaskowski.

Został pośmiertnie awansowany na stopień podkomisarza Policji.

19 lutego 2010 został pochowany na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie (kwatera S-I-18, rząd 7, grób 19). Na jego pogrzebie byli obecni m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, Komendant Główny Policji generalny inspektor Policji Andrzej Matejuk, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz.

W związku z zabójstwem Andrzeja Struja rozpoczęto prace nad zmianą kodeksu karnego mającą na celu m.in. zaostrzenie kar za naruszenie nietykalności, napaść na policjanta i jego zabójstwo.

W związku z pierwszą rocznicą śmierci policjanta, Tramwaje Warszawskie ufundowały tablicę pamiątkową, która została umieszczona w kapliczce znajdującej się obok przystanku, na którym doszło do zabójstwa.

11 lutego 2011 roku w Sądzie Okręgowym w Warszawie zakończył się proces w I instancji zabójców policjanta, Mateusz N. został skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności, a Piotr R. na karę 15 lat pozbawienia wolności. 22 lutego 2012 roku Sąd Najwyższy odrzucił obie kasacje złożone przez obrońców skazanych za zabójstwo stołecznego policjanta.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.