Zniesiono zakaz wprowadzania psów na place zabaw

Decyzją Naczelnego Sadu Administracyjnego ustawianie tabliczek z zakazem wpuszczania psów w parkach i placach zabaw jest niezgodne z prawem i ogranicza prawa właścicieli czworonogów – informuje PAP.

Zakaz wprowadzania psów. Fot. Pixabay

Zakaz wprowadzania psów. Fot. Pixabay

Wyrok taki dotyczy co prawda dolnośląskiego Wołowa, ale decyzja warszawskiego NSA ma też niewątpliwy wpływ na stolicę, gdzie zakazów wprowadzania psów jest naprawdę dużo. Powołując się bowiem na ten wyrok właściciele psów mogą domagać się zniesienia zakazu. Jeżeli organ zarządzający odmówi, sąd prawie z automatu nakaże usunięcie powołując się na wyrok NSA.

Sprawa zaczęła się od wprowadzenia odgórnego zakazu przez radnych. Uznali oni, że psie odchody pozostawione przez właścicieli w parkach i na placach zabaw zagrażają zdrowiu dzieci. Ponieważ nikt nie upilnuje właścicieli i nie zmusi ich do sprzatania, radni postanowili walczyć z problemem w inny sposób i niejako odseparować od niego dzieci. Sprawę do sądu skierował wojewoda, który twierdził, że zarządzenie jest niezgodne z prawem. Opinię tę podtrzmał sąd, który mówił o tym, że prawo nakłada na właścicieli psów obowiązek sprzątania po nich i nakładanie dodatkowych regulacji jest zbędne i ogranicza swobodę.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]