Park Miniatur – zminimalizowana historia
Warszawiacy nigdy nie zapomną bolesnej historii zniszczenia miasta. Wiele pięknych zabytków, jak Pałac Saski czy Kamienica Kazimierza Granzowa zniknęło bezpowrotnie. Na szczęście są jeszcze ludzie, którzy swój talent wykorzystują w celu pokazania tego, co zostało utracone.
W Domu Handlowym Braci Jabłkowskich, na poziomie -1 otworzono właśnie wystawę poświęconą przedwojennej Warszawie. Można tam obejrzeć zabytki, które – do tej pory – mogliśmy podziwiać tylko na archiwalnych zdjęciach. Makiety są szczególne. Po pierwsze pokazują nie tylko przód budynku, ale całość konstrukcji. Można do nich podejść i na własne oczy przekonać się, jak wyglądał bok, tył budynku czy – w niektórych przypadkach – także przekrój. Po drugie są dopracowane w każdym szczególe – zobaczymy tam także kawałek uliczki, przechadzających się ludzi i pojazdy z minionej epoki. Po trzecie wreszcie zabytki są szczegółowo opisane, a w każdą niedzielę organizowane są spotkania z Varsavianistą, który oprowadzi nas po muzeum i odpowie na każde, nawet najbardziej intrygujące pytanie.
W muzeum znajdziemy też archiwalne zdjęcia i filmy na temat przedwojennej Warszawy, a przy wejściu pokaźną liczbę starych reklam. Najstarsza z nich pochodzi z 1890 roku. Wisienką na torcie jest zabytkowy wieszak z przedwojennego Domu Towarowego Braci Jabłkowskich. Wejście do muzeum kosztuje 12 zł w przypadku dorosłych oraz 8 zł w przypadku dzieci. Niewielka cena za pracę, jaką musieli wykonać twórcy miniatur.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.